Aliağa Belediyesi
Aliağa’da Hayatı Yaşa !
08 Aralık 2021 Çarşamba
Hava Durumu
10 °
Sanat Sokağı

Aliağa’nın “sanayi kenti” kimliğinin her geçen gün bir ‘kültür kenti’ kimliğine dönüşmesi yolunda önemli çalışmalara imza atan Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen “Sanat Sokağı Projesi” şehrimize yeni bir yaşam alanı kazandırdı. Sokağın Zeytinli Park tarafına yerleştirilen müzisyen heykelleri Aliağalılardan büyük beğenisi kazanıyor.

Konseptin “zafer” olarak belirlendiği proje, birbirine ters yönde atılmış iki zafer kurdelesini hedef alacak şekilde tasarlandı. Işıklandırma sistemi sayesinde akşamları farklı bir havaya bürünen sokak görenlerin beğenisini kazanıyor. Sokağı ziyaret edenlere huzur verici etki yaratması amacı ile 2 tane ışıklı danslı havuz ve projeksiyon amaçlı 1 su duvarı yapıldı. Su duvarının arkasında ise mermer karelajlardan oluşan bir dans pisti tasarlandı. Proje alanında bulunan zeytin ağaçları göz önünde bulundurularak yükseltilen kot derecesinin köke zarar vermemesi için ağaç altları oturma alanları olarak tasarlandı. Bu sayede hiçbir ağacın zarar görmemesi sağlandı. Ayrıca sokak baştanbaşa daha güvenli ve dayanıklı olan granit taş ile döşendi.

MÜZİSYEN HEYKELLER SANAT SOKAĞINA RENK KATTI

Aliağa Belediyesi’nin Onat Kutlar Caddesi Zeytinli Park mevkiinde yaptığı düzenleme çalışmaları ile kente kazandırılan ‘Sanat Sokağı’nda konuşlandırılan müzisyen heykelleri, Aliağa’ya ayrı bir güzellik kattı. Birebir gerçek insan boyutlarına sahip olan müzisyen heykelleri, büyük özenle tasarlanan sanat sokağını görsel açıdan zenginleştiriyor.

HEYKEL SELFİESİ

Sokağın ‘sanat’ kimliğini dikkate alarak dikilen heykeller; kontrbas, yan flüt, kanun ve akordeon çalan müzisyenleri simgeliyor. Bir orkestrayı andırır şekilde yerleştirilen heykeller, sokağa renk katan estetik görünümüyle vatandaşların beğenisini kazandı. Son dönemde yaşanan selfie geleneğine de büyük uyum sağlayan heykeller, fotoğraf çekme ve çekilmeyi sevenlerin yeni mekânı oldu. Sanat sokağıyla özdeşleşmeye aday görünen heykellerin yanında hatıra fotoğrafı çektiren Aliağalılar, ölümsüzleştirdikleri bu kareleri sosyal medya üzerinden paylaşmayı da ihmal etmiyor.

HER BİR METREKARESİNDE ÖNEM VE ÖZEN VAR!

Türk şair, yazar ve düşünce adamı Onat Kutlar’ın adını taşıyan cadde üzerinde kurulan sanat sokağının kente prestij kazandıracağını belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Kent estetiği konusunda yaptığımız çalışmalar devam ediyor. Artık son rötuşları yapılan sanat sokağı projemiz çerçevesinde; insanların ilgisini çekeceğini düşünerek, tamamen görsel amaçla yaptırdığımız heykeller, her bir metrekaresini önem ve özenle tasarladığımız sanat sokağına renk kattı. Ayrıca daha ilk gününden hayranlık uyandırması bizleri son derece mutlu etti” diyerek, birbirinden anlamlı görsel materyaller ile Aliağa caddelerini zenginleştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Paylaş
E-Posta Adresi Giriniz