Aliağa Belediyesi
Aliağa’da Hayatı Yaşa !
20 Nisan 2024 Cumartesi
Hava Durumu
14 °
Turizm

Büyük bir sanayi merkezi olmasının yanı sıra çok sayıda tarihi dokuyu da içerisinde barındıran Aliağa, 5 kilometreyi aşan sahil şeridi, Turizm Cenneti Yeni Şakran sahilleri, antik kentleri, Kuş Cenneti, Şelalesi ve kendine has doğal güzellikleri ile İzmir'in en gözde ilçelerinden biridir.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı analizlerde temizliği kanıtlanan deniziyle dikkat çeken Aliağa, yaz aylarında özellikle hafta sonları kent dışından çok sayıda günübirlikçi misafiri ağırlıyor.

Aliağa merkezinde bulunan Mavi Bayraklı plaja sahip Ağapark Plaj tesisleri, yüksek kalite standardı ile turizmde lider beldeleri dahi geride bırakıyor.

İlçenin Yalı Mahallesi bölgesinde bulunan ve tamamı kum olan 4 kilometrelik plajında, Mavi Bayraklı Ağapark Plajı, Askeri Kamp, Polis Plajı ve halka açık alanlar bulunuyor. Plajlar bölgesine Şehir Merkezinden sürekli olarak şehir içi minibüsler çalışıyor.

27 hektarlık alanı ile Türkiye'nin sayılı sulak alanlarından biri olan Güzelhisar Deltası ve Aliağa Kuş Cenneti, Türkiye'de yaşayan 425 kuş türünden 103'ünü barındırıyor.

Aliağa'nın Karakuzu Köyü yakınlarında Manisa, Aliağa ve Menemen arasında kalan bir bölgede yer alan Uçansu Şelalesi, şehrin gürültülü ortamından uzaklaşmak ve doğayla baş başa kalıp stres ve yorgunluk atmak isteyenler için keşfedilmemiş bir cennet niteliğinde. 30 metre yüksekten dökülen şelaleye ulaşan patika yol yorucu olsa da, şelalenin doğal güzelliği tüm yorgunluğu unutturuyor.

Uçansu Şelalesi'ne Aliağa'nın Karakuzu mahallesinden ulaşılabiliyor. Karakuzu'ya ulaştıktan sonra Şelaleyi görebilmek için ise 4 kilometrelik patikayı takip etmek gerekiyor.

Aliağa’nın köy ve mahallelerinde yapılan geleneksel şenlikler ve hayır etkinlikleri vatandaşların binlerce yıllık gelenek ve göreneklerini yaşatırken, misafirlere de unutamayacakları bir deneyim kazandırıyor.

Gelecekte turizmin önemli merkezlerinden biri olmayı hedefleyen Aliağa’da çeşitli türlerden birçok doğal ve kültürel kaynak değerler bulunuyor. Turizm bölgesi olmayı bekleyen Yeni Şakran, Saruhanlı Beyliği’ne ve Osmanlı Devleti’ne yıllarca Kazalık yapmış Güzelhisar, kent sınırları içerisinde yer alan antik kentler, höyükler, tarihi camiler, Aliağa Kuş Cenneti, Suuçan Şelalesi gibi birçok tarihi ve doğal güzellikler Aliağa’nın önemli turistik değerlerini oluşturuyor.

ALİAĞA TURİZM VERİLERİ           

Kültür ve Turizm Bakanlığından Belgeli Konaklama Tesisleri Sayısı:

Konaklama Tesisleri (2021)

İşletme Belgeli Tesisler

Yatırım Belgeli Tesisler

TOPLAM

Tesis
Sayısı

Oda
Sayısı

Yatak
Sayısı

Tesis Sayısı

Oda
Sayısı

Yatak
Sayısı

Tesis
Sayısı

Oda
Sayısı

Yatak
Sayısı

ALİAĞA

4

282

564

2

204

375

6

486

939

(*) İzmir İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü

 

Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisleri:

Sınıfı

Adı

Adresi

Telefon
Faks

Web Sitesi

**

Dönmez Otel

Hükümet Cad.No: 49

616 16 10 616 22 05

 internet sitesi

***

Prestij Dönmez Oteli

Kültür Mah. Hükümet Caddesi No:51

617 18 00 617 20 00

 internet sitesi

****

Hampton by Hilton İzmir Aliağa 

Yalı Mah.130 Sokak No:11

610 00 00

610 00 11

 
**** Radisson İzmir Aliağa Siteler Mah. Necmettin Giritlioglu Cad. No:23  966 83 83  internet sitesi

(*) İzmir İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü

 

Turizm Yatırım Belgeli Konaklama Tesisleri:

Sınıfı 

 Adı

 Adresi

Telefon
Faks

Web Sitesi - E-posta

****

Ramada by Wyndham İzmir Aliağa Yalı Mah. 130 Sk No:16 Aliağa İZMİR 616 00 61  internet sitesi

(*) İzmir İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü

 

Seyahat Acentası Verileri:

 

A Grubu Seyahat Acentası

4

(*) İzmir İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü

 

Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Paylaş
E-Posta Adresi Giriniz