Aliağa Belediyesi
Aliağa’da Hayatı Yaşa !
27 Mayıs 2022 Cuma
Hava Durumu
25 ° Bulutlu
Kültür

Aliağa, İzmir'in ilçeleri içinde okuma yazma oranı en yüksek ilçelerin başında gelmektedir. İlçede toplam nüfus içindeki okuryazarlık oranı % 96'dır. Bunun yanında Üniversite mezun oranı Aliağa’da çok yüksektir. İlçedeki sanayi kuruluşlarında beyaz yakalı ve mavi yakalı çalışanlar da yoğunlukla Üniversite mezunudur.  Eğitim düzeyindeki gelişmişlik, Aliağa'nın sosyal ve kültürel yaşamına da büyük canlılık kazandırmaktadır. Aliağa'nın bir sanayi ve emek kenti olması örgütlülüğü de beraberinde getirmektedir.

Aliağalılar yıl boyunca sergi, panel, konferans, konser, gösteri gibi çeşitli kültür ve sanat faaliyetlerini izleme olanağı bulmakta, İlçedeki kütüphanelerden yararlanmakta ve kültür, sanat kurslarına katılabilmektedir. Aliağa Belediyesi, kentin gelişimine liderlik eden, bu anlamda da sosyal kültürel faaliyetleri yoğunlukla üreten bir lider kurumdur.

Aliağa Belediyesi tarafından 2019 yılında hizmete açılan Aliağa Gençlik Merkezi, çeşitli kültür sanat ve beceri kurslarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Modern fitness salonu, havuzu ile Aliağalılar için bir buluşma noktası niteliğindedir. Aliağa Gençli Merkezi’nde hizmet veren Nadir Nadi Kütüphanesi de 10 bini aşkın kitabıyla kitapsaverler için önemli bir kültür noktasıdır.

Kütüphaneler

Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı İlçe Halk Kütüphanesi iki önemli kütüphane olarak ilçe halkına kültür hizmetini sürdürmektedir.

Kültür Merkezleri

Aliağa Kaymakamlığı’na bağlı TÜPRAŞ Aliağa Halk Eğitimi Merkezi, Aliağa Ticaret Odası Seminer ve Fuaye Salonu, Petrol İş Seminer Salonu, PETKİM Kültür Merkezi İlçedeki sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği önemli toplantılara ev sahipliği yapmaktadır. Aliağa Belediyesi’ne ait Zeytinli Park içinde bulunan Açıkhava Tiyatrosu da önemli kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesine imkân sağlamaktadır. Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon alanı, yaz aylarında açık hava konserlerine ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Paylaş
E-Posta Adresi Giriniz