Aliağa Belediyesi
Aliağa’da Hayatı Yaşa !
02 Ekim 2020 Cuma
Hava Durumu
19 ° Açık Gökyüzü
Kadın Çiftçiler Üretiyor Projesi

Belediyemiz tarafından toplumda dezavantajlı grup olarak nitelenen engelliler, kadınlar ve diğer toplumsal kesimlere yönelik sosyal destek projeleri gerçekleştiriliyor. Bu projelerin en önemlilerinden biri de “Kadın Çiftçiler Projesi”miz.

Aliağa Belediyesi’nin destekleriyle Kadın Çiftçiler projesi kapsamında S.S. Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu. Kooperatife çalışmalarını gerçekleştirecek mekanlar tahsis edildi. Bu kapsamda üretimin yapılabileceği bir arazi de geçici olarak tahsis edildi. Aliağa Belediyesi, Aliağa Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Kooperatif işbirliğinde ilk üretim gerçekleştirildi.

Kadın Çiftçiler projesinin tarım üretiminin ve kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla hayata geçirdiklerini belirten Aliağa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Berrin Argunhan, aynı zamanda Aliağa halkına sağlıklı, organik ürünler sunacaklarını söyleyerek projeye yönelik destekleri için Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar’a teşekkür etti.

Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi bünyesindeki Aliağalı kadın çiftçiler kış aylarının başında ekimini yaptığı organik kışlık sebzelerin ilk hasadını da gerçekleştirdi. Belediye tarafından Çaltılıdere bölgesinde tahsis edilen 27 bin metre karelik arazide hasat çalışması yapıldı. Ekilen brokoli ve marullar özenle toplanarak kasalara dolduruldu. Ürünler ilaçlama yapılmadan tamamen doğal yollarla yetiştirildi. Proje, kadınların sosyal hayata katılımını ve istihdamını desteklerken bir yandan da Aliağa halkına sağlıklı ve organik ürünler sunacak.

Ekim yapılan arazi damla sulama yöntemiyle sulanırken sebze ekiminin yanı sıra araziye çeşitli meyve ağaçları da dikildi.

Muğla Yamaç Paraşütü
03/x Fotoğraf
Lüfen indirmek istediğiniz çerçeve modelini seçiniz
Paylaş
E-Posta Adresi Giriniz