Haberler

ALİAĞALI GENÇLER ‘SEVGİLİ DOKTOR’ İLE SAHNE ALDI

ALİAĞALI GENÇLER ‘SEVGİLİ DOKTOR’ İLE SAHNE ALDI

Aliağalı gençlere tiyatroyu sevdiren Aliağa Belediyesi Sanatevi (ASEV) Gençlik Tiyatrosu ‘Sevgili Doktor’ isimli oyun ile sahne aldı.

Yıl boyunca gerçekleştirdiği birbirinden eğlenceli kültür sanat faaliyetlerini hız kesmeden sürdüren ASEV, bu kez genç tiyatrocuları ile ‘Perde’ dedi. ASEV Gençlik Tiyatrosu’nun Tüpraş Halk Eğitimi Merkezi’nde sahnelediği ‘Sevgili Doktor’ isimli oyuna gençler kadar yetişkinler de yoğun ilgi gösterdi. Salonu tıklım tıklım dolduran her yaştan tiyatrosever genç oyuncuların performanslarını hayranlıkla izledi.

Amerikalı oyun yazarı Neil Simon’un Anton Çehov’un kısa oyunlarından ve öykülerinden yola çıkarak yazdığı oyunun yönetmenliğini ASEV Tiyatro Eğitmeni Sinem Simge Kılınç yaptı. Traji komik bir hikayeden oluşan oyunda; Ulaş Kılınç, Meltem Sarı, Berivan Konukçu, Efe Hakkı Sülek, Hilal Aytan, Nazik Akdoğan, Ömer Çağrı Yalçın, Sude Sabuncu, Irmak Targay, İbrahim Özer Deniz, Muhammed Emin Unay, Aylin Mert ve Reyhan Akça rol aldı. Yetenekleri ile profesyonel tiyatrocuları aratmayan Aliağalı genç oyuncular yaklaşık üç saat süren oyunda göz doldurdu. Genç tiyatrocular oyun sonunda tiyatroseverlerce ayakta alkışlandı.

Genç oyuncuları gösterdikleri performanstan ötürü tebrik eden Aliağa Belediye Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmedali Özkurt, yönetmen Sinem Simge Kılınç’a teşekkür çiçeği takdim etti.

ASEV TİYATRO EĞİTMENİ SİNEM SİMGE KILINÇ: “TÜM OYUNCULARIMI AYRI AYRI KUTLUYORUM”
Geceli gündüzlü çalışmalar ile oyuna hazırlandıklarını belirten ASEV Tiyatro Eğitmeni Sinem Simge Kılınç ise, “Tüm oyuncularımı ayrı ayrı kutluyorum. Uzun süreli çalışmaların emeğini bu gece aldık. Aliağa’nın genç tiyatrocuları kusursuz bir oyunculuk örneği sundu. Salonu tıklım tıklım doldurarak bizi izleyen tüm izleyicilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

GDZ ELEKTRİK ALİAĞA’DA KESİNTİ YAPACAK

GDZ ELEKTRİK ALİAĞA’DA KESİNTİ YAPACAK

GDZ Elektrik, şebeke bakım ve arıza onarım çalışmaları nedeniyle Aliağa’da planlı elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu.

GDZ Elektrik resmi internet sayfasından yapılan duyuruya göre 20 Haziran 2019 Perşembe günü Aliağa’nın bazı cadde ve sokaklarında elektrik kesintisi yaşanacak.

20 Haziran 2019 Perşembe günü 06.00-08.30 saatleri arasında Aliağa Limanlar Bölgesi, Batı Beton Liman-Ant, Opet Dolum Tesisi, Urla Makina, Odak İnşaat, Turkuaz Petrol Ürünleri A.Ş Teiaş 3.İletim Aliağa İşletme, Socar Turkey Akaryakıt Depolama Apm Terminalleri Liman İşletme -TSGİ İnşaat Teiaş Lojmanlar ve civarına şebeke bakım çalışması nedeniyle; 06.00-08.30 saatleri arasında Samurlu Köyü Kantar-Çamlık, Dere, Yaren Sokaklar, Samurlu Yolu-Üçsel-Ges Genel Elektrik -Duygu Gül Şimşek-Selmarin Liman-Opet Benzin Nemport Liman Özel, Alfa Kök, Nemport Kök, Alfa Dolum Tesisi, Nemrut Liman Boru Hattı, Turkcell Özel bölgesine şebeke bakım çalışması nedeniyle; 09.00-17.00 saatleri arasında ise Şakran Bölgesi Yüksekköy Köy İçi Tr-1,Kapıkaya Tr-1 Köy İçi- Bahçedere Köyü, Şimşekler Geri Dönüşüm Özel, İzsu Y.Şakran İçme Suyu, Halil Ekici, M.Kandemir Ve Ark, Mücahit Sülün Ö,Turkcell-2,Selami Orhan, İzsu Aşağı Şakran İçme Suyu, Mustafa Şengül, Mustafa Altuntaş, İzsu, Kapukaya – 2,İzsu Yüksekköy, İbrahim Yıldırım, Hacıömerli Sulama, Hüseyin Efe, İzsu Bahçedere İçme Suyu, Mehmet Elibol, Nvd Ges, Zeybek Ges, Meltek Ges, Çapraz Ges, Medet Salkaya, Yüksekköy Ges-1,Yüksekköy Ges-2,Meniktan İnşaat sokaklar ve civarına arıza onarın çalışmaları nedeniyle elektrik verilemeyecek.

GDZ ELEKTRİKTEN ÖNEMLİ HATIRLATMA
GDZ İzmir İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada, kesinti öncesinde; Elektrikle çalışan cihazların devreden çıkartılması ve jeneratörlerin şebeke ayırıcılarının açılması gerektiği bildirildi.

Altyapı çalışmaları nedeniyle bildirimli elektrik kesintileri için; GDZ Elektrik çağrı merkezini (186) arayabilirsiniz.

ALİAĞASPOR FK “POLAT ÇETİN İLE YOLA DEVAM” DEDİ

ALİAĞASPOR FK “POLAT ÇETİN İLE YOLA DEVAM” DEDİ

Geçtiğimiz futbol sezonunda üçüncü ligin kapısından dönen Aliağaspor FK, 2019-2020 sezonunda da takımı Polat Çetin’e emanet edecek.

Genç teknik adam gerçekleştirilen imza töreninde kendisini yeniden sarı siyahlı takıma bağlayan imzayı attı. 2016-2017 futbol sezonunun devre arasında takımın başına geçen Polat Çetin bir sezon daha görev yapacak. Polat Çetin’in yardımcılığını geçtiğimiz sezon olduğu gibi Serkan Ençetin, Yusuf Küçükakyüz, Sadullah Erarslan ile kaleci antrenörü Turgay Can yapacak.

ALİAĞASPOR FK YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN ŞİMŞEK: “TÜM BAL LİGİ GRUPLARININ EN İDDİALI TAKIMI OLACAĞIZ”

İmza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aliağaspor FK Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Şimşek, yeni sezonda da şampiyonluğun en iddialı takımı olarak yola çıktıklarını söyledi. Şimşek, “Geçtiğimiz sezon son üç haftaya kadar liderliğimizi korumamıza rağmen son haftalarda aldığımız mağlubiyetlerle şampiyonluğu kaptırdık. Bu mahcubiyeti yaşamakla birlikte bundan aldığımız dersler var. Yeni sezonda kuracağımız güçlü kadro ile tüm BAL ligi gruplarının en iddialı takımı olacağız. Bu anlamda teknik heyetimize sonuna kadar güveniyorum. Aliağaspor olarak hedeflerimizden hiçbir şekilde sapma yok. Yeni sezonda üçüncü lige adımımızı atacağız” dedi.

GELECEĞİN YILDIZLARI ALİAĞA’DA YETİŞİYOR

Altyapı yatırımlarına da ciddi anlamda destek verdiklerini ifade eden Şimşek, “U19 takımımız kendi grubunu lider tamamladı. U13 takımımız İzmir’de ilk 10’na girerek İzmir il şampiyonluğu için profesyonel takımlarının kendi kategorisindeki yarışmacı gruba kaldı. Profesyonel takımların yaş grupları ile mücadele edecek noktaya geldi. Altınordu, Altay, Göztepe gibi profesyonel takımların kendi kategorilerindeki yaş gruplarıyla final turnuvalarına katılacaklar. Bu noktada altyapı çalışmalarımız da devam etmekte. A takıma hazırlanan sporcu kardeşlerimizi de heyecanla bekliyoruz” dedi.

ALİAĞASPOR FK TEKNİK SORUMLUSU POLAT ÇETİN: “FUTBOLA KÜSEN ALİAĞA TARAFTARINI FUTBOLLA YENİDEN BARIŞTIRDIK”

Yapılan hatalardan ders çıkardıklarını belirten Aliağaspor FK Teknik Sorumlusu Polat Çetin ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sezonun başından itibaren takım olarak aldığımız sonuçlar gayet tatmin ediciydi. Ancak ligin sonunu istediğimiz gibi bitiremedik. Geçtiğimiz sezonda şampiyon olamasak da futbola küsen Aliağa taraftarını futbolla yeniden barıştırarak binlerce taraftarı stadımızda ağırladık. Yeni sezona geçen yıl olduğu gibi bu yılda iddialı gireceğiz. Şampiyonluğun en iddialı takımı olacağız.

ALİAĞA’DA ‘KADIN ÇİFTÇİLER’ PROJESİ İÇİN İLK EĞİTİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ALİAĞA’DA ‘KADIN ÇİFTÇİLER’ PROJESİ İÇİN İLK EĞİTİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Aliağa Belediyesi ile Aliağa Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğinde oluşturulan ‘Kadın Çiftçiler’ projesi için ilk eğitim gerçekleştirildi.

Tarımsal alanda üretim yapmak isteyen kadınlara destek için Kadın Kooperatifi kuracak olan Aliağa Kent Konseyi Kadın Meclisi, Aliağa Belediyesi ile birlikte ‘Kadın Çiftçiler’ projesinin de ilk adımlarını attı. Proje kapsamında hazırlanan eğitim programlarının ilki gerçekleştirildi. Aliağa Kent Konseyi toplantı salonunda yapılan ilk eğitime Aliağalı kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Eğitmenlerinden Sema Kaya tarafından verilen eğitimler üç hafta sürecek.

TARIMSAL KALKINMAYA VE AİLE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK
Eğitimlerin ardından projenin uygulama aşamasına geçilerek tarımsal üretim faaliyetlerine başlanacak. Proje sayesinde hem tarımsal kalkınmaya destek olunacak hem de kadınların aile ekonomilerine katkı sağlanacak.

ALİAĞA KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ BAŞKANI BERRİN ARGUNHAN: “PROJEYİ YAKIN ZAMANDA UYGULAMAYA KOYACAĞIZ”
Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın destekleriyle oluşturulan projede eğitim çalışmalarına başladıklarını belirten Aliağa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Berrin Argunhan, hep birlikte omuz omuza dayanışma içerisindeki projeyi yakın zamanda uygulamaya koyacaklarını söyledi.

ALİAĞA BELEDİYESİ SOSYAL, KÜLTÜREL VE İDARİ İŞLER MÜDÜRÜ ALİ OSMAN KARATEKİN: “EN DOĞAL YÖNTEMLERLE ÜRETİM YAPILACAK”
Aliağa için çok önemli bir projeye start verildiğini ifade eden Aliağa Belediyesi Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin: “Aliağa, 200 yıl öncesine kadar Osmanlı sarayı için çok önemli tarımsal ürünleri üreten bir bölgeydi. 60’lardan sonra sanayileşme ile birlikte tarım ikinci plana geriledi. Fakat Aliağa Belediye Başkanımız Sayın Serkan Acar’ın önemli destekleriyle ilçenin tarımsal üretiminin yeniden canlandırılması konusunda bir fırsat doğdu. ‘Kadın Çiftçiler’ projesi ile bilimsel verilerden yararlanarak en doğal yöntemlerle üretim yapılacak. Üretimin yanı sıra kadınların aile ekonomilerine katkıda bulunması noktasında da önemli bir projedir” dedi.

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN OKUYUCULARA YAZ TATİLİ SETİ

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN OKUYUCULARA YAZ TATİLİ SETİ

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA KARNE HEDİYESİ

Aliağa Belediyesi ‘Oku, Okut’ projesi kapsamında gerçekleştirdiği kitap seti dağıtımlarına tüm hızıyla devam ediyor.

Aliağa Kent Kitaplığı’nın birbirinden değerli dört eseri set halinde okuyucular ile buluşacak. Okulların yaz tatiline girmesi ile birlikte ‘Aliağa Kent Kitaplığı’ serisinin ilk çocuk kitabı 80 sayfalık “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” kitabı da karne hediyesi olarak set dahilinde çocuklara hediye edilecek.

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA KARNE HEDİYESİ
Aliağa Belediyesi ayrıca yaz tatiline giren çocukları da unutmadı. Çocukların yaz tatillerini verimli geçirmelerini isteyen Aliağa Belediyesi, ‘Aliağa Kent Kitaplığı’ serisinin ilk çocuk kitabı 80 sayfalık “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” kitabı da karne hediyesi olarak set dahilinde çocuklara hediye edecek.

Çocukların eğitimine ve gelişimine de katkı sunacak olan kitapta; topaç, çelik çomak, bezirgânbaşı, misket, saklambaç gibi çocukluğumuza dair derin izler bırakan sokak oyunları, günümüzde internet, televizyon ve bilgisayar kıskacında bulunan çocuklara yeniden öğretiliyor.

ALİAĞA’NIN ZENGİN COĞRAFYASINI ARAŞTIRMAK VE GEZMEK İSTEYENLERE IŞIK TUTACAK HİZMET
Dağıttığı kitap setleri ile kültür rekoruna imza atan Aliağa Belediyesi, dörtlü set dahilinde arkeolojiye merak duyan vatandaşlar için akademi dünyasına kaynak niteliğindeki 446 sayfalık ‘Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt’i; Aliağa’nın zengin coğrafyasını araştırmak ve gezmek isteyen vatandaşlar için 247 sayfalık ‘Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl’ ile Türkiye’nin ilk ilçe atlası olan 120 sayfalık ‘Aliağa Coğrafya Atlası’nı okuyucularla yeniden buluşturacak.

SEYYAHLARIN İZİNDE ALİAĞA VE ÇEVRESİ 17-20. YÜZYIL
17. Yüzyıldan başlayarak günümüze kadar Aliağa’yı ziyaret etmiş Türklerin ünlü seyyahı Evliya Çelebi’den, İngiliz, Rus, Fransız, İskoç, Avusturya ve Alman dünyaca ünlü birçok seyyahın Aliağa’ya dair seyahatnamelerini konu alan kitap, Aliağa ve çevresiyle ilgili birçok bilinmeyeni gün ışığına çıkarıyor.

ALİAĞA COĞRAFYA ATLASI
“Aliağa Coğrafya Atlası”, ilçenin jeolojik, jeomorfolojik, iklim, hidrografya, toprak, bitki örtüsü, nüfus ve yerleşme, tarım ve hayvancılık, arazi kullanımı, sanayi ve ticaret ile turizm özelliklerini okuyucuya tanıtıyor. Harita ve fotoğraf içeriğiyle desteklen eser stratejik konumu, köklü arkeolojik ve tarihi değerleri, zengin doğal kaynakları, yüksek katma değerli ürün üretimi odaklı sanayi yapısı ile hem bölge hem de ülke genelinde yüksek potansiyel taşıyan Aliağa coğrafyasını görsel açıdan okuyucuya sunuyor.

KİTAPLARI HİLAL MASA’DAN ÜCRETSİZ ALIN
Aliağalı kitapseverler dörtlü kültür setini 17 Haziran 2019 Pazartesi gününden itibaren Aliağa Belediyesi merkez hizmet binası giriş katında faaliyet gösteren Hilal Masa’dan ücretsiz edinebilecek. Aliağa dışında ikamet eden vatandaşlar ise Aliağa Belediyesi resmi internet sayfası yayınlarımız bölümünden kitabı okuyabilir ya da pdf olarak indirebilir.

Haber

ASEV’DEN MUHTEŞEM FİNAL

ASEV’DEN MUHTEŞEM FİNAL

Aliağa Belediyesi Sanatevi’nin (ASEV) kültür sanat faaliyetleri kapsamında düzenlenen yıl sonu etkinlikleri ‘Dans Gecesi’ ile final yaptı.

ASEV öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan ve bir hafta süren yıl sonu etkinlikleri dans gösterileri ile son buldu. ASEV kursiyerleri yıl boyunca öğrendikleri dans figürlerini Aliağalılar için sahneledi.

Farklı yaş gruplarındaki kursiyerlerin sahne aldığı etkinlikte dansçılar, Türkiye’nin farklı yörelerinden sundukları halk oyunlarının yanı sıra modern dans gösterileriyle de izleyenlere görsel bir şov sundu. Açık Hava Tiyatrosu’nu tıklım tıklım dolduran aileler de sahne heyecanı yaşayan çocukları yalnız bırakmadı. Aliağa Belediye Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmedali Özkurt ile Aliağa Belediyesi Sosyal Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin muhteşem finali Aliağalılarla birlikte izledi.

ASEV DANS EĞİTMENİ BERKAN BEŞÇINAR: “KURSİYERLERİMİZ MUHTEŞEM BİR PERFORMANS SERGİLEDİ”
Yaklaşık üç saat süren etkinlik sonrasında değerlendirmelerde bulunan ASEV Dans Eğitmeni Berkan Beşçınar şunları söyledi: “ASEV yıl sonu etkinliklerini dans gösterileri ile bitirme kararı aldık. Tüm kursiyerlerimiz ile çok güzel bir gece geçirdik. Aileler de bizler bu güzel günde yalnız bırakmadı. Halk dansları, bale, modern danslardan oluşan gece de kursiyerlerimiz muhteşem bir performans sergiledi”

ALİAĞA BELEDİYESİ ‘GELENEKSEL KYME SATRANÇ TURNUVASI’ SONA ERDİ

ALİAĞA BELEDİYESİ ‘GELENEKSEL KYME SATRANÇ TURNUVASI’ SONA ERDİ

Aliağa Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘KYME Satranç Turnuvası’ sona erdi.

Enka Spor Salonunda 180 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilen turnuva iki gün sürdü. İstanbul, Manisa, Denizli, Hatay gibi Türkiye’nin birçok şehrinden satranç tutkunu kendi kategorisinde birinci gelebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Aliağa Belediyesi Satranç Kulübü ile Türkiye Satranç Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği turnuvada maçlar 6 tur üzerinden sporcu başına 60’+30″ süreyle oynandı. A,B ve C olarak üç farklı kategoride gerçekleştirilen turnuvada Türkiye Satranç Federasyonu Uluslararası Hakemi Emin Yasa Altun, Başhakem Mustafa Ulusoy’un yanı sıra dokuz hakem görev yaptı.

ALİAĞA BELEDİYESİ SOSYAL, KÜLTÜREL VE İDARİ İŞLER MÜDÜRÜ ALİ OSMAN KARATEKİN: “SATRANÇLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ YILIN 12 AYI SÜRÜYOR”
Turnuvada derece giren yarışmacılara ödül ve madalyalarını Aliağa Belediyesi Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin takdim etti. Satrancın ülke genelinde yaygınlaşması gerek bir spor olduğunu belirten Karatekin, Türkiye Satranç Federasyonu ile birlikte gerçekleştirdiğimiz turnuva için çok mutluyuz. Satrançla ilgili çalışmalarımız yılın 12 ayı sürüyor. Hem ege bölgesine hem tüm ülkeye hitap eden turnuvamız sayesinde satrancı özellikle gençlere sevdirmeye çalışıyoruz” dedi.

Son ana kadar büyük bir çekişmeye sahne olan turnuvada dereceye girenler şöyle;

A Kategorisi;
1.Vahap Şanal
2.Serkan Soysal
3.Mustafa Mammadov
4.Suat Soylu
5.Alparslan Işık

B Kategorisi;
1.İlhan Şafak Yalçınkaya
2.Hayati Toksan
3.Berk Zaimov
4.Ali Cüvitoğlu
5.Mert Can Seviğ

C Kategorisi;
1.Serdar Kaan Arslan
2.Ertan Kemal Memiş
3.Umut Yiğit Yoldaş
4.Deniz Çetin
5.Murat Osman Çalışkan

ASEV TSM KOROSU’NDAN ‘EMEL SAYIN ŞARKILARI’

ASEV TSM KOROSU’NDAN ‘EMEL SAYIN ŞARKILARI’

Aliağa Belediyesi Sanat Evi (ASEV) Türk Sanat Müziği (TSM) Korosu, yıl sonu kültür sanat etkinlikleri kapsamında sanatseverin karşısına çıktı. Şef Barış Doğan yönetimindeki 90 kişilik dev koro Türk Sanat Müziğinin yaşayan efsanesi Emel Sayın’ın birbirinden eşsiz eserlerini Aliağalılar için seslendirdi.

Aliağa Açık Hava Tiyatrosu’nda sahne alan TSM Korosu, sanat dolu muhteşem bir geceye daha imza attı. ‘Emel Sayın Şarkıları’ konseptiyle hazırlanan konserde koro ve solo halinde 25 parça icra edildi. Açık Hava Tiyatrosu’na akın eden musiki severler dev koronun seslendirdiği parçalara eşlik etmeyi de ihmal etmedi. İki bölümden oluşan konser Emel Sayın’ın efsaneleşmiş eserlerinden olan ‘Feride’ ile başladı.

Performanslarıyla profesyonelleri aratmayan dev koronun müzik ziyafeti yaklaşık iki saat sürdü. Koro, gecenin sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

ASEV TSM KORO ŞEFİ BARIŞ DOĞAN: “HİÇ VAKİT KAYBETMEDEN KIŞ KONSERİ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAĞIZ”
Emel Sayın’ın duruşu, sesi, kıyafetleri ve seslendirdiği eserlerle çok önemli değer olduğunu belirten ASEV TSM Koro Şefi Barış Doğan, “Türk müziğine damga vuran Emel Sayın herkesi gönlüne taht kurmuş bir sanatçımız. Yaz konseri açık hava tiyatrosunda olunca bunu nasıl daha güzel ve enerjisi yüksek bir hale getirebiliriz diye düşündüğümüzde aklımıza hemen Emel Sayın şarkıları geldi. Bu akşam Emel Sayın’ın seslendirdiği eserlerden bir repertuar hazırladık. Yaz konserini alnımızın akıyla geçtik. Hiç vakit kaybetmeden kış konseri için çalışmalara başlayacağız” dedi.

ASEV YIL SONU ETKİNLİKLERİ ‘DANS GECESİ’ İLE FİNAL YAPACAK

ASEV YIL SONU ETKİNLİKLERİ ‘DANS GECESİ’ İLE FİNAL YAPACAK

DANS ŞÖLENİNİ KAÇIRMAYIN

Aliağa Belediyesi Sanatevi’nin (ASEV) kültür sanat faaliyetleri kapsamında düzenlenen yıl sonu etkinlikleri ‘Dans Gecesi’ ile final yapacak.

ASEV öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan ve bir hafta süren yıl sonu etkinlikleri dans gösterileri ile son bulacak. ASEV kursiyerleri yıl boyunca öğrendikleri dans figürlerini Aliağalılar için sahneleyecek.

Farklı yaş gruplarındaki kursiyerlerin sahne alacağı etkinlikte dansçılar, Türkiye’nin farklı yörelerinden sunacakları halk oyunlarının yanı sıra modern dans gösterileriyle de izleyenlere görsel bir şov sunacak.

16 Haziran 2019 Pazar günü Aliağa Açık Hava Tiyatrosu’nda saat 20.30’da gerçekleştirilecek olan dans şölenini vatandaşlar ücretsiz olarak izleyebilecek.

ALİAĞA KUŞ CENNETİ HER MEVSİM RENGARENK

ALİAĞA KUŞ CENNETİ HER MEVSİM RENGARENK

ALİAĞA KUŞ CENNETİ’NİN MİSAFİRLERİ FLAMİNGOLAR

İzmir’in Aliağa ilçesi plajlar mevkiinde bulunan ve Türkiye’deki 425 kuş türünden 103’üne ev sahipliği yapan ‘Aliağa Kuş Cenneti’nde flamingolar rengarenk görüntüler oluşturuyor.

Yazın ayrı kışın ayrı bir güzelliğe sahip olan Aliağa Kuş Cenneti, kartpostallık görüntüsü ile ziyaretçilerine doğal yaşamın tüm güzelliklerini yansıtıyor. 27 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en değerli sulak alanlarından olan ‘Aliağa Kuş Cenneti’ Türkiye’deki 425 kuş türünden 103’ünü misafir ediyor. Aliağa Kuş Cennetini kendilerine adeta ev edinen yüzlerce kuş türü sanayi kenti Aliağa’nın başka bir yüzü olarak da görenleri mutlu ediyor.

Özellikle flamingoların boy gösterdiği Aliağa Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ile doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmez rotaları arasında bulunuyor. Uzun ince bacakları ve rosa rengi tüyleri ile dikkat çeken flamingoların sunduğu manzara görenlere huzur dolu dakikalar yaşatıyor. Aliağa’nın doğal güzelliklerine güzellik katan flamingolar ilçe sakinlerinin olduğu kadar ilçe dışından gelen turistlerin de beğenisini topluyor. 

ALİAĞA YÖRESİNİN KUŞ DEMOGRAFİSİ

Aliağa yöresinde tespit edilen kuş türleri ve sayıları ise şöyle; “Ak Pelikan 3, Akça Cılıbıt 7, Angıt 86, Bahri 1, Boz Ördek 30, Büyük Ak Balıkçıl 6, Çamurcun 708, Çamurçulluğu 1, Elmabaş Patka 65, Fiyu 297, Flamingo 339, Gri Balıkçıl 12, Gümüş Martı 974, Gümüş Yağmurcun 2, İnce Gagalı Martı 9, Kara Boyunlu Batağan 2, Kara Karınlı Kumkuşu 86, Karabaş Martı 65, Karabatak 59, Kaşıkgaga 25, Kervançulluğu 5, Kılkuyruk 5, Kızılbacak 9, Kuğu 5, Küçük Ak Balıkçıl 6, Küçük Batağan 5, Küçük Karabatak 6, Küçük Kumkuşu 2, Pasbaş Patka 1, Sakarca 51, Sakarmeke 241, Suna 122, Sutavuğu 1, Tarakdiş 3, Yeşilbaş 143