MYRİNA VE GRYNEİON SERİSİ AKADEMİ DÜNYASININ İLGİSİNİ ÇEKTİ

MYRİNA VE GRYNEİON SERİSİ AKADEMİ DÜNYASININ İLGİSİNİ ÇEKTİ

Tarih ve kültür alanındaki akademik çalışmalara büyük önem veren Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarla geçmişi gelecek ile buluşturuyor.

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık tarihini gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarını sürdüren Aliağa Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde bulunan ve önemli bir uygarlık birikimini içesinde barındıran Myrina ve Gryneion antik kentlerindeki arkeolojik yüzey araştırmalarına büyük destek veriyor.

MYRİNA VE GRYNEİON SET HALİNDE ÜNİVERSİTELERE HEDİYE EDİLECEK

Aliağa Belediyesi son dört yıldaki destekleriyle Adnan Menderes Üniversitesi akademik heyeti tarafından gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmaları kitaplaştırılarak arkeoloji dünyasının hizmetine sundu. “Myrina ve Gryneion Arkeoloji Yüzey Araştırmaları” adı ile iki cilt halinde yayımlanan kitaplar akademi dünyasının büyük ilgisini çekti. Aliağa Belediyesi, toplam dört cilt olarak planladığı kitapların üçüncü ve dördüncü ciltlerini de önümüzdeki aylarda basarak tüm üniversitelere, kütüphanelere ve tarih severlere ücretsiz olarak hediye edecek.

BAŞUCU KİTABI OLACAKLAR

Tarih severlerin ve arkeoloji tutkunlarının başucu kitabı olacak eserlerin ilk cildi 320, ikinci cildi ise 446 sayfa olarak yayımlandı. Myrina ve Gryneion’daki arkeoloji yüzey araştırmaları Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doc.Dr. Murat Çekilmez başkanlığında yürütülüyor.

Birinci ciltte Myrina ve Gryneion antik kentleri ile ilgili tüm tarihi, arkeolojik ve kültürel miras bir araya getirildi. Bölgede yapılan yüzey araştırmalarında elde edilen bilgiler ilk kez bilim dünyasına kazandırıldı. Kitap, iki antik kentin tarihten arkeolojiye, coğrafyadan jeoloji ve biyolojiye kadar birçok farklı yönünü içeriyor.  Yrd. Doç. Dr. Murat Çekilmez, Dr. Emel Dereboylu Poulain’ın editörlüğünü üstlendiği eserde, 2011-2016 yılları arası yüzey araştırmalarında bulunan veriler ile birlikte buluntular ve disiplinler arası araştırmalara da yer verildi.

İkinci cildin editörlüğüne Yrd. Doç. Dr. Murat Çekilmez ve Dr. Emel Dereboylu Poulain’ın yanı sıra Dr.Emre Erdan da önemli katkılar sundu. Serinin ikinci cildinde İngilizce olarak yayımlanan makaleler Türkçe olarak yayımlandı. Myrina ve Gryneion antik kentlerinden çıkan seramikler üzerinde çalışmalar yapıldı ve bu çalışmaların sonuçları okuyucuya aktarıldı. Gryneion’daki bitkiler ve florayla ilgili araştırma kitapta yer aldı. Uzman akademisyenler tarafından yapılan çalışmalar ile sikkesinden seramiğine, mimari malzemeden heykeltıraşlığa kadar birçok önemli bilgi Myrina ve Gryneion 2 kitabında okuyucuya sunuldu.

Editörlüğünü Fehmi Ahmet Yüksel, Murat Çekilmez, Kerim Avcı ve Emine Avcı’nın yaptığı üçüncü cilt; “Kültürel mirasın korunması ve geleceğe aktarılması çalışmalarında Gryneion antik kenti sahasında Arkeojeofizik araştırmalar”, Murat Çekilmez editörlüğünde hazırlanan dördüncü cilt ise “Bergama Müzesi’ndeki Myrina Figürünleri ve seramikleri” konuları ile okuyucusu ile buluşacak.

Facebook
Facebook
E-Posta Abone ol