ÇOCUKLUĞUMUZUN OYUNLARI YENİDEN HAYAT BULUYOR

ÇOCUKLUĞUMUZUN OYUNLARI YENİDEN HAYAT BULUYOR

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR’DAN ÇOCUKLARA SÜRPRİZ

ÇOCUKLAR SOKAK OYUNLARINI KEŞFEDECEK

ALİAĞA’NIN UNUTULAN ÇOCUK OYUNLARI KİTAP OLARAK YAYINLANACAK

“Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” Aliağa Belediyesi kültür yayınları ile yeniden hayat bulacak. Topaç, Çelik Çomak, Bezirganbaşı, Misket, Saklambaç ve diğerleri. Hepimizin hafızalarında çocukluğumuza dair derin izler bırakan sokak oyunları, günümüzde internet, televizyon ve bilgisayar kıskacında bulunan çocuklara yeniden öğretilecek.

Aliağa Belediyesi, unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarını Aliağa’da yaşayan çocuklara tanıtmak için harekete geçti. Aliağa’da 1 yıl süren saha araştırmalarıyla belirlenen çocuk oyunları bir kitapta bir araya getiriliyor.

KASIM AYI SONUNDA ÖĞRENCİLER İLE BULUŞACAK

“Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” kitabında 33 farklı oyun çocukları renkli bir dünyaya götürecek. Yağ satarım, Körebe, Sek Sek, Birdirbir, Beştaş, İstop ve diğer unutulmaya yüz tutmuş oyunlar yeniden hafızalarda yerini alacak. İçinde oyunları temsil eden karikatür çizimleri ve renkli anlatımlarıyla 80 sayfalık büyük boy kuşe kağıt baskılı kitap kasım ayı sonunda Aliağa’daki öğrencilerle buluşacak.

Aliağa Belediyesi Sosyal Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin, kültürün geçmişten geleceğe aktarılmasında ve yeni kuşaklar tarafından öğrenilmesinde çocuk oyunlarının büyük önemi olduğunu söyledi.

ALİAĞA BELEDİYESİ SOSYAL KÜLTÜREL VE İDARİ İŞLER MÜDÜRÜ ALİ OSMAN KARATEKİN: “GELENEK VE GÖRENEKLER O TOPLUMUN KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUR”

Karatekin, “Bir toplumun yaşattığı, paylaştığı ve geliştirdiği gelenek ve görenekler o toplumun kültürünü oluşturur. Kültürel değerlerin yeni kuşaklara aktarılmasında en etkili yöntemlerden birisi de oyunlardır. Oyunlar, her dönem insanların hayatında olan ve gelişmelerine katkıda bulunan etkinliklerdir. Ancak, kuşaktan kuşağa aktarılan çocuk oyunlarımızın bir kısmı maalesef günümüzde tamamen unutulmuş, bazıları da kentleşme nedeniyle değişimlere uğrayarak bugüne kadar geldi. İletişim teknolojilerindeki gelişmeler, geleneksel oyunlarımızın öğretilmesine engel olmakta ve gün geçtikçe unutulmasına neden oluyor” dedi.

“OYUN OYNAYAN ÇOCUK GÜCÜNÜN SINIRLARINI KEŞFEDER”

Sosyal Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin, sokak oyunlarının çocukların sosyalleşmesine ve yaşama hazırlanmasına önemli katkı sağladığını da kaydederek, “Oyun oynayan çocuk; dünyayı çevresini tanır, düşünme ve deneyim kazanır, gücünün sınırlarını keşfeder, insan ilişkilerini öğrenir, çeşitli fikirler geliştirmeyi, bunları ifade edebilmeyi, farklı fikirlere saygı duymayı, paylaşmayı, korku ve endişelerinden kurtulmayı öğrenir. Oyunlar, çocukların kendilerini tanımasına, sosyalleşmesine, aile, okul ve arkadaşlık ortamlarına uyum sağlamayı, paylaşma, işbirliği ve yardımlaşma gibi davranışları kazandırır. Başkalarının haklarına saygı gösterme, sorumluluk alma, haklı-haksız, doğru – yanlış gibi toplumsal değer ve kuralları öğretir” dedi.

SOKAKLARIMIZ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ÇOK DAHA RENKLİ OLACAK

Aliağa Belediyesi’nin Aliağa Kent Kitaplığı yayınlarıyla geçmişten geleceğe kültür aktarımı için büyük çaba sarf ettiğini söyleyen Karatekin, “Büyüklerimizin, bizlerin çocukluğunda kalan ve unutulmaya yüz tutan çocuk oyunlarımızı Aliağa’da yaşayan her çocuğumuza öğretmek için Belediye Başkanımız Sayın Serkan Acar’ın eğitim ve kültür vizyonu çerçevesinde “Aliağa ve çevresinde oynanan Çocuk oyunları” kitabımızı hazırladık. Bu ay içinde kitabımız çocuklarımıza ulaşacak. Kitabımızın yayınlanmasından sonra Aliağa’nın, sokaklarımızın çocuklarımız için çok daha renkli olacağına eminiz” dedi.

Facebook
Facebook
E-Posta Abone ol