ALİAĞA’YA AVRUPA STANDARTLARINDA DEV ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

ALİAĞA’YA AVRUPA STANDARTLARINDA DEV ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

ALİAĞA BİLİMİN, KÜLTÜRÜN VE GENÇLİĞİN BAŞKENTİ OLACAK

DEV ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ ALİAĞA’NIN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

ALİAĞA’NIN ÜNİVERSİTE HASRETİ BİTİYOR

Aliağa’yı bilimin, kültürün ve gençliğin başkenti yapmak için girişimlerini son dört yıldır kararlı bir şekilde sürdüren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın bu doğrultuda kente Avrupa standartlarında bir üniversite kampüsü kazandırılması noktasındaki çalışmaları meyvesini vermeye başladı.

Avrupa’da 21 ülkenin altına imza attığı protokol ile yükseköğretimin uluslararası bir standarta kavuşturulmasına karar verildi. Türkiye’deki pilot uygulama ise Ege Üniversitesi’nin Aliağa Çaltılıdere bölgesine kuracağı dev kampüs ile hayata geçecek.

ALİAĞA’NIN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK

Aliağa’nın tarihini değiştirecek olan Avrupa standartlarındaki üniversite kampüsü kentin ekonomik kalkınmasına ve istihdamına önemli katkılar sunacağı gibi Aliağa’yı bilimin, kültürün, sanatın, eğitimin ve gençliğin adresi yapacak. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan Aliağa’da sanayi ve eğitim arasında güçlü bir bağ oluşturulacak. Kampüsün hizmete açılması ile birlikte bölgede özel sektör yatırımları da hız kazanacak.

ALİAĞA’NIN ŞEHİR OLMA SÜRECİNİ DE HIZLANDIRACAK

Kurulduğu 1952’den bugüne kente bir üniversite kampüsü kurulması için çaba sarf eden Aliağa Belediyesi’nin özlemi Başkan Serkan Acar’ın son dört yıldır gösterdiği yoğun mesaisi sayesinde son buluyor. Aliağa Belediyesi ile Ege Üniversitesi’nin birlikte hareket ettiği kampüs projesinde Onkoloji bölümü de dâhil birçok fakülte ve yüksekokul yer alıyor. Uluslararası uygunluk açısından Türkiye’de ilk olacak kampüs Ege Üniversitesi’nin merkezden sonraki en büyük kampüsü olacak. Tamamlandığında 50 bin öğrenciye eğitim verecek olan dev kampüs Aliağa’nın şehir olma sürecini de hızlandıracak.

BİN 200 DÖNÜMLÜK ARSA TAHSİS EDİLDİ

Ege Üniversitesi senatosu, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın yoğun girişimleri ile kampüsün Çaltılıdere bölgesine kurulmasına karar verdi. Aliağa Belediye Meclisi de ağustos ayında aldığı kararla kampüsün kurulabilmesi için Ege Üniversitesi’ne Çaltılıdere bölgesinde bin 200 dönümlük arsa tahsisinde bulundu.

REKTÖR NECDET BUDAK’TAN ALİAĞA’YA ÇIKARMA

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve Ege Üniversitesi Senatosu üyeleri, sanayi-üniversite iş birliği çerçevesinde bin 200 dönümlük arazinin Ege Üniversitesi’ne tahsis edilmesinin ardından Aliağa’ya çıkarma yaptı. Ege Üniversitesi’ne tahsis edilen arazileri senato üyelerine gezdiren Rektör Budak, yeni kampüsün ekonomik ve teknolojik alanda eğitimli iş gücü ihtiyacını karşılayacağını belirterek şunları söyledi: “Aliağa’da ekonomik, teknolojik, sağlık ve sosyal bilimler alanında insanlığın tarihi ufkunu belirleyen yeni bilimsel alanlar için kurulacak birimler bölgenin ekonomik ve teknolojik alanda eğitimli iş gücü ihtiyacını karşılayacaktır. Ekonomik ve teknolojik alanda önemli bir merkez haline gelen Aliağa’da Ege Üniversitesi’nin yer alması ’üniversite ile ekonomik ve teknolojik üretimi sağlayan kurumlar arasında’ ortak bir dil ve hedef oluşturmak demektir”

ÇALTILIDERE’Yİ KİRLİLİKTEN KURTARACAK

Çaltılıdere bölgesinde kurulması planlan dev kampüs, bölgede bulunan taş ocaklarının oluşturduğu çevre kirliliğini de sonlandıracak. Ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları ile yemyeşil bir alana dönüşecek olan kampüs ve çevresi, Avrupa’nın nadide kampüsleri arasındaki yerini alacak.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’DAN ALİAĞA AÇIKLAMASI

Ege Üniversitesi’ni ziyaret ederek Rektör Prof Dr. Necdet Budak ile ‘Yerinde değişim ve dönüşüm’ protokolünün ön görüşmesini yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ziyaret sonrasında Aliağa Çaltılıdere bölgesinde kurulacak olan uluslararası nitelikteki üniversite kampüsü hakkında sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı: “Ege Üniversitesini ziyaret ederek üniversitenin Aliağa ilçesine kurulacak uluslararası standartlardaki yeni kampüsü ile ilgili toplantı gerçekleştirdik. Üniversitemizde bilim, sanat ve kültür faaliyetlerinin artması için bakanlık olarak elimizden ne geliyorsa yapacağız. Aliağa’ya kurulacak yeni kampüsümüz, şehrin mimarisine, kültürüne uygun bir proje olacak. Ege Üniversitesi’nin dünya üniversitesi olma yolundaki altyapısını hazırlayacak, eğitim kalitesinin artırılması adına ne gerekiyorsa yapacağız”

Facebook
Facebook
E-Posta Abone ol