ALİAĞALI MİNİKLERİN KİTAP SEVİNCİ

“ALİAĞA ÇOCUK OYUNLARI” KİTABI MİNİK OKUYUCUSUYLA BULUŞTU

ALİAĞA BELESİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA YILBAŞI ARMAĞANI “ÇOCUK OYUNLARI” KİTABI

ALİAĞALI MİNİKLERİN KİTAP SEVİNCİ

MERAKLA BEKLENEN KİTABIN DAĞITIMINA BAŞLANDI

“Aliağa Kent Kitaplığı”nın çocuk dizisinden çıkan ilk yayını “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” minik okuyucusuyla buluştu.

Aliağa Belediyesi’nin kültür yayınları kapsamında unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarını Aliağa’da yaşayan çocuklara tanıtmak amacıyla hazırlanan “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları”nın dağıtımına ilçede faaliyet gösteren anaokullarından başlandı. Aliağa Belediyesi tarafından çocuklara yılbaşı armağanı olarak hediye edilen kitabı inceleyen minikler büyük mutluluk yaşadı.

Çocuklar için tamamen özgün bir tasarımla hazırlanan 80 sayfalık kitapta topaç, çelik çomak, bezirgânbaşı, misket, saklambaç gibi geçmiş zamanların sokak oyunları gelecek nesillere yeniden öğretiliyor. Sokak oyun kültürünü geleceğe aktaracak olan yayın çocukların gelişimine ve eğitimine de önemli katkılar sunacak.

DAĞITIM DEVAM EDECEK
Kitabın ilk dağıtımına anaokullarından başlandı. İlçede eğitim faaliyetlerini sürdüren anaokullarına yaklaşık bin 300 kitap dağıtıldı. 24 Aralık 2018 Pazartesi gününden itibaren de ilköğretim ve muhtarlıklarda dağıtımı gerçekleştirilecek.

ALİAĞA BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR
“Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” kitabının çocukların eğitimine ve gelişimine önemli katkılar sunacağını belirten Balböceği Anaokulu Kurucu Müdürü Gülşen Temiz, “Köklü tüm alışkanlıklar çocukluk döneminde başlar. Bu nedenle erken yaşta kitapla tanışmak çok önemlidir. Kitaplar, çocukların duygusal, ruhsal, bilişsel ve sosyal gelişimleri için dünyaya açılan pencerelerdir. Aliağa Çocuk Oyunları kitabı da çocuklarımıza kültürümüzün önemli bir değerini öğretecek. Aliağa’da ilk defa böyle bir yayın çocuklarımıza armağan edildi. Değerli çalışmalarından dolayı Aliağa Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yıl süren saha araştırmaları ile hazırlanan kitapta şu oyunların anlatımları yer alıyor; “Amiral Battı, Beştaş, Bezirgânbaşı, Birdirbir, Çelik Çomak, Dokuz Taş, El Kızartmaca, Gölge Oyunu, Halat Çekme, Hulahop, İp Atlama, İp Oyunu, İsim Şehir Hayvan, İstop, Kaç Kurtul, Kağıt Uçak, Körebe, Köşe Kapmaca, Kutu Kutu, Mikado, Misket, Nuh’un Gemisi, Saklambaç, Sek Sek, Sos Oyunu, Topaç, Tren Oyunu, Tuzluk, Uzun Eşek, Üç Taş, Yağ Satarım, Yerden Yüksek”

Facebook
Facebook
E-Posta Abone ol