ALİAĞA’DA KURBANLIKLAR ALICILARINI BEKLİYOR

ALİAĞA’DA KURBANLIKLAR ALICILARINI BEKLİYOR

Kurban bayramına sayılı günler kala Aliağa’da kurulan kurban pazarında kurbanlıklar alıcılarını bekliyor.

Aliağa Belediyesi, bu yıl 11-14 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı öncesi Güzelhisar Mahallesi yolu üzeri eski cezaevi arkasında bulunan 2 Bin 500 metrekarelik kurban satış alanını kurban pazarı esnafının hizmetine sunarak ilçedeki satıcı ve alıcıları bir araya getiriyor. Alıcı ve satıcı arasında kurbanlıklar için sıkı pazarlıklar yapılıyor.

Büyük ve küçükbaş kurbanlıkların yer aldığı pazarda satış yapmak isteyen kişilerin işletme belgesi, satışa sunacakları hayvanların kulak küpeleri, onaylı pasaportları, aşı kayıtları, gebelik kontrol raporları gibi belgelerinin olması gerekiyor.

Kurban pazarında satış yapan esnaflar kurban fiyatlarının geçen yıla göre çok fazla değişiklik göstermediğini belirterek büyük baş fiyatlarının 7 bin lira ile 17 bin 500 lira arasında, küçük baş hayvan fiyatlarının ise 800 lira ile 2 bin 500 lira arasında değiştiğini söyledi.

Şuan için satışların durgun olduğunu ifade eden esnaflar, kurbanlık hayvan satışlarının şuan için durgun olduğunu ancak satışların önümüzdeki haftalarda artabileceğini söylediler.

Aliağa kurban pazarının en iri hayvanı 1 ton 200 kiloluk ‘Paşa’ isimli dana alıcıların dikkatini en fazla çeken hayvan oldu. Ağrı’dan getirilen simental cinsi dev dana yapılan sıkı pazarlık sonucunda 17 bin 500 liraya alıcı buldu.

Facebook
Facebook
E-Posta Abone ol