ALİAĞA’DA BARAJ KAPAKLARI AÇILDI

ALİAĞA’DA BARAJ KAPAKLARI AÇILDI

SAĞANAK YAĞMUR GÜZELHİSAR BARAJINI DOLDURDU

İzmir’in Aliağa ilçesinde 450 kilometre karelik yağış alanında konuşlu olan Güzelhisar Barajında doluluk oranı yüzde 85’e yükseldi. Güzelhisar Barajı’nda doluluk oranının hızla artmasıyla birlikte baraj kapakları açıldı ve kontrollü su tahliyesine başlandı.

Hafta sonu Aliağa ve çevresinde etkili olan sağanak yağışlar Güzelhisar Barajı’nda yüzde 72 olan doluluk oranını yüzde 85’e kadar çıkardı. Mülkiyeti Petkim Petro Kimya Holding’e ait olan ve 107 metre azami doluluğu ile havzasında 138 milyon metre küp su depolayabilen Güzelhisar barajında yükselen su seviyesini düşürmek için kontrollü olarak su bırakılmaya başlandı.

138 milyon metreküplük su kapasitesine sahip olan ve İzmir’in günlük 52 bin metre küplük içme suyu ihtiyacını karşılayan Güzelhisar Barajı 124 milyon metreküp su kapasitesine ulaşınca olası sel baskınlarına karşı baraj kapakları açılarak su tahliyesi yapıldı.

YAĞIŞLAR EN ÇOK ÜRKMEZ BARAJI’NI DOLDURDU
Hafta sonu İzmir genelinde etkili olan sağanak yağışlar en çok Seferihisar ilçesinde konuşlu olan Ürkmez barajına yaradı. Baraj yüzde 92’lik doluluk oranına ulaştı. Ürkmez barajından sonra en fazla dolan baraj yüzde 85 ile Güzelhisar Barajı oldu.

BARAJLARDA GÜNCEL DOLULUK ORANLARI
İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İZSU) resmi internet sitesinden derlenen bilgilere göre; İzmir’de konuşlu bulunan barajların güncel doluluk oranları şöyle; Ürkmez yüzde 92, Güzelhisar yüzde 85 Balçova yüzde 57, Tahtalı yüzde 45, Alaçatı Kutlu Aktaş yüzde 47, Gördes yüzde 15

Facebook
Facebook
E-Posta Abone ol