ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN DÖRDÜNCÜ YAYINI “İLK ÇAĞ’DAN 21. YÜZYILA ALİAĞA TARİHİ”

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN DÖRDÜNCÜ YAYINI “İLK ÇAĞ’DAN 21. YÜZYILA ALİAĞA TARİHİ”

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son beş yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuldu.

Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son beş yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

2020’DE 9 KİTAP DAHA GELİYOR

Aliağa Kent Kitaplığı’nın 19 kitap olacak şekilde derleme çalışmaları sonlandırılırken, çocuk kitabı haricinde, 10 kitap basılarak okuyucu ile buluşturuldu. 4 kitap baskı aşamasında 5 kitabın ise yazımı devam ediyor.

ÜCRETSİZ OLARAK HEDİYE EDİLİYOR

“Aliağa Kent Kitaplığı”ndaki eserler okurlara, tarih severlere ve tüm akademi bilim dünyasına ücretsiz olarak hediye ediliyor. Vatandaşlar kitaplara Aliağa Belediyesi Hilal Masa’dan, Aliağa Gençlik Merkezi’nde bulunan Nadir Nadi Kütüphanesi’nden, belediye dış hizmet birimlerinden ve muhtarlıklardan ücretsiz edinebiliyor.

Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri”, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 600 sayfalık “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi”, 400 sayfalık ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt”, 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”, 247 sayfalık “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl”, 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”, 120 sayfalık “Aliağa Coğrafya Atlası” ile serinin ilk çocuk kitabı 80 sayfalık “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” okurlarla buluşturdu.

3 BİN 180 SAYFALIK DEV KÜLTÜR SETİ

Toplam 3 bin 180 sayfadan oluşan ve baskıları hızla tükenen kitapları edinemeyen okurlar başucu niteliğindeki kitapların pdf formatlarına https://www.aliaga.bel.tr/projeler-kategori/kent-kitapligi-projesi/ linkini tıklayarak ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapların pdf formatlarını mobil cihazlarına indirebildiği gibi görme engelli vatandaşlar da kendileri için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN DÖRDÜNCÜ YAYINI “İLK ÇAĞ’DAN 21. YÜZYILA ALİAĞA TARİHİ” / ERSİN DOĞER

Aliağa Kent Kitaplığı serisinin dördüncü yayını “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi” akademisyen Ersin Doğer tarafından hazırlanarak 2017 yılında kitaplıklardaki yerini aldı. Eserin ilk dağıtımı Cumhuriyet’in 94’üncü yıl dönümü etkinliklerinde Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından yapıldı. Tarih severlere ücretsiz olarak dağıtılan eser yoğun ilgi gördü ve hızla tükendi. 

Yapılan sözlü tarih çalışmaları ve akademik araştırmalarla büyük bir bölge tarihi arşivine ulaşan Aliağa Belediyesi, özenle seçilen dokümanların bir araya getirilmesiyle 600 sayfalık Aliağa Tarihi kitabını yayınladı. Kitapta bölgenin arkeolojik, tarihi, siyasal ve sosyal tüm yönleriyle 8 bin 500 yıla uzanan geçmişi tarihsel akışla özetlendi.

Aliağa Tarihi’nde; ilk uygarlık izlerinden Saruhan Beyliği’ne, Osmanlı’dan Cumhuriyete ulaşan kültür birikimi kısaltılmış özet bilgilerle 600 sayfaya sığdırıldı. Kitapta Aliağa Çiftliği’nden 1950’lerin, 60’ların küçük tarım ve balıkçı kasabasına, 1960’ların ikinci yarısından itibaren sanayileşmeyle birlikte kentleşme sürecine kadar Aliağa tüm ayrıntılarıyla bu kitapta işlendi.

YAZAR ERSİN DOĞER KİMDİR?

951 Karşıyaka doğumludur. Çocukluğu Aliağa’da ve Arap Çiftliği’nde geçti. İlk ve orta öğrenimini Menemen’de tamamladıktan sonra 1969’da Karşıyaka Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1973’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeoloji Kürsüsü’nden mezun oldu.

İzmir Arkeoloji Müzesi’nde 2 yıl araştırmacı olarak görev yaptı. 1981’de Ege Üniversitesi’nde (E.Ü.) uzman olarak çalışmaya başladı. 1997’de profesör oldu. E.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Doktora ve post-doktora sürecinde Atina Fransız Arkeoloji Okulu’nun bursunu iki dönem kazanarak Atina’da akademik çalışmalar yaptı.

Çok sayıda bilimsel yayına imza atan Ersin Doğer’in İzmir’in tarihi üzerine önemli yayınları bulunmaktadır. Aiolis bölgesi üzerine çeşitli kitapları, Antik Çağ’da ticari amphora üretimleri, şarap-zeytinyağı üretim ve ticareti, İzmir ve çevresi ile Aiolis bölgesinde yaptığı yüzey araştırmalarına ilişkin makale ve bildirileri bulunmaktadır. Ersin Doğer, son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından her cildi farklı bir temada hazırlanan İzmir Kent Ansiklopedisi’nin “Arkeoloji” temalı 1. cildini hazırlayan heyette koordinatör olarak bulundu.

2004’den 2016’ya kadar Aliağa yakınlarındaki Aigai antik kentinde arkeolojik kazıları yönetti. 2017’de emekli olarak üniversiteden ayrıldı.

İÇİNDEKİLER

600 sayfalık başucu niteliğindeki eserin içeriği şu bölümlerden oluşuyor;

İLK ÇAĞ’DAN 21. YÜZYILA ALİAĞA TARİHİ

Bölgenin fiziki coğrafi yapısı ve süreç içinde değişimler

Tarih Öncesi (Prehistorik) Çağlar (İÖ 6200-2000)

Neolitik Dönem (İÖ 6200-5700) ve ilk çiftçiler

Son yılların en büyük keşfi: Ege Gübre Neolitik yerleşimi

2000 yıllık iskân boşluğu (İÖ 5500-3500)

Geç Kalkolitik ve Erken Tunç Çağları (İÖ 3500-2000):

Bölgenin yeni çiftçileri ve yerleşimleri

Bölgenin en eski tasviri: Helvacıköy Höyücek Steli.

Orta ve Geç Tunç Çağları (İÖ 2000-1900-1200).

Yeni etnik gruplar, yeni kültür: Pelasglar mı, Luviler mi?

Homeros destanlarındaki Larissa (Buruncuktepe)

Akhalı (Mykenli) tüccarların üssü Panaztepe

Larissalılar Troialıların safında Akhalara karşı savaşıyor

İÖ 2. binde Batı Anadolu tarihine genel ve kısa bakış

Efsane değil, tarihsel gerçek: Hititler’in himayesinde Seha Irmağı Ülkesi

Hitit Prensesi Massanauzzi Seha Irmağı Beyliği’ne gelin geliyor.

Massanauzzi, Amazon mu?

Hellenlerin Yunanistan’dan Batı Anadolu kıyılarına göçü

(İÖ 1120-1050/900)

Hellenlerin Aiol kolu Nemrut ve Çandarlı Körfezi

kıyılarına yerleşiyor (İÖ 1120/1050-900)

Bölgenin başkenti Kyme

Fıkraları dile düşmüş Kymeliler

Kymelilerin damadı Frig Kralı Midas

Kymeliler uzakta ve yakında koloni kentler kuruyor

Kral Gyges ve Lydia’nın yükselişi: Prens Ardys Kyme’de sürgün hayatı yaşıyor

Lydia Krallığı’nın ani çöküşü (İÖ 547/6): İranlıların 200 yıllık işgali başlıyor

İonia Ayaklanması’nda Kymeliler (İÖ 499/494)

Aiollerin donanması Salamis Deniz Savaşı’nda (İÖ 480)

Salamis Deniz Savaşı kahramanı sürgün Themistokles Kyme ve Aigai’de

Aiolis kentleri Attika-Delos Birliği’ne vergi ödüyor

Peloponnesos Savaşları Aiolis kıyılarında

İÖ 4. yüzyılda Aiolis’in stratejik önemi

Büyük İskender rûzgârı Batı Anadolu’da esiyor

Hellenistik krallıkların rekabeti arasında Aiolis kentleri

Galat akınları ve Pergamon Krallığı’nın yükselişi

Romalılar gitmemek üzere yardıma geliyor!

Son Pergamon Kralı’nın vasiyeti ve Aristonikos İsyanı’nda Aiolis

Bölgede Roma egemenliği (İÖ 129-İS 1300)

Provencia Asia (Asya Eyaleti) içinde Aiolis kentleri

Roma yönetimine son direnişler: Pontos Kralı Mithridates

Büyük deprem (İS 17 yılı) ve yıkılan Aiolis kentleri

Aelius Aristeides’in Smyrna’dan Pergamon’a yolculuğu

Goth Akınları ve Aiolis kentlerinin çöküşü

İmparatorluğun bölünmesi ve Aiolis’de Hıristiyanlık

Emevi Arapları İstanbul yolunda (8. ve 9. yüzyıllar)

Çaka Bey ve ilk Türk egemenliği (1080/1092)

Bölgede son Roma egemenliği: İznik Devleti (1210/1315)

Bizans Dönemi’nde Aiolis tarihi coğrafyası

Bölgede Türk egemenliği (1300-∞)

Bizans’ın son direnişleri ve Asya’dan Ege Denizi’ne,

Türkler/Türkmenler yeni vatanlarında

Saruhan Beyliği Dönemi (1300-1405)

Saruhanoğlu’nun iki kaza merkezi: Güzelhisar ve Menemen

Saruhanoğlu, iktidarı Osmanlı Beyliği’ne devrediyor (1390)

Fetret Devri’nde Menemen ve Güzelhisar kazaları (1402-1426)

Osmanlı şehzadeleri Manisa’da sancak beyliği görevinde

Vergi kayıtlarına göre Güzelhisar kazası (1487, 1530, 1575, 1600 ve

1654/55 yılları tapu tahrir ve vakıf defterleri)

1487 yılı tımar icmal defterinde Güzelhisar kazası (TT 152)

1531 yılı tımar icmal ve mufassal defterlerinde Güzelhisar kazası

(TD 165 ve TD 166)

1531 yılı vakıf defterinde Güzelhisar kazası (TT 398)

1575 yılı mufassal defterde Güzelhisar kazası (TK 115)

1575 yılı vakıf defterinde Güzelhisar kazası (TT 544)

Azledilen Tımarlı Sipahiler, Yeni Tımarlılar ve istismarcı Yağhane Eminleri

  1. yüzyılın sonlarına tarihlenen bir icmal defterinde

Güzelhisar kazası (TK 125)

1654/55 yılına tarihli bir icmal defteri (MAD.D 18181)

  1. yüzyılda Güzelhisar kazasına genel bir bakış

Miri toprak sisteminin bozulması ve Celali İsyanları (17. yüzyıl)

Evliya Çelebi Güzelhisar-ı Menemen’den hızla geçiyor

Bölgedeki yerel eşkiyalık hareketleri

Geç kalmış feodaller: Büyük ayan ailelerinin savaş alanı Güzelhisar kazası

Ali Ağa kimdir? Aliağa Çiftliği ne zaman kuruldu?

İzmir-Bergama yolunda ilk yabancı seyyahlar

Yabancı seyyahlar, salgınlar, isyanlar ve reform çabaları kıskacında

Menemen ve Güzelhisar (19. yüzyıl)

Güzelhisar yerini Aliağa Çiftliği’ne bırakırken

Aliağa Çiftliği’ndeki kilise Padişah iradesi ile yeniden inşa ediliyor

İlk arkeologlar ve bölgedeki antik kentlerde başlayan kazılar

Baltazzi ailesi ve Aliağa İskelesi’nin geliri

2.500 yıllık rota değişikliği: İzmir-Bergama şosesi Aliağa Çiftliği’nden geçiyor….195

Çekirge afeti ile mücadele

1908 yılındaki seçimler

Hastalıklar ve salgınlar

Aliağa Tuzlası’nda grev tehdidi

Rum Köyü Aliağa Çiftliği ve asayiş sorunları

Balkan Savaşı ve 1. Dünya Savaşı sırasında bölgede iki zıt etnik merkez:

Güzelhisar ve Aliağa Çiftliği köyleri

Birinci Dünya Savaşı’nda Menemen kazası ve Aliağa Çiftliği

Yunan işgal günleri (15 Mayıs 1919-9 Eylül 1922)

Kurtuluş (13 Eylül 1922)

Cumhuriyet döneminde Aliağa Çiftliği nahiyesi

Hayalet bir kasaba: Aliağa Çiftliği (Eylül 1922)

Mübadillerle şenlenen yeni Aliağa Çiftliği

Cumhuriyetin ilk yıllarında Kyme’de yabancı arkeologlar

Bazı Manisa köyleri Aliağa nahiyesine bağlanıyor

Aliağa Çiftliği ve civarında gazete kayıtlarına geçen bazı olaylar

Tayyare Cemiyeti’nin Aliağalı yeni üyeleri

Turizmde farkındalık yaratma çabaları: Aliağa plajları ön planda

Aliağa Çiftliği’ne hasar veren depremler (1932, 1936 ve 1939)

İzmir Valisi Kazım Dirik Paşa’nın Aliağa Çiftliği’ne ilgisi

Gediz köprülerinin inşası

Atatürk Bergama’ya giderken Aliağa Çiftliği’nden geçiyor

İstanbul Üniversitesi talebeleri Aliağa Çiftliği’nde misafir

Genç Cumhuriyet ve Aliağa Çiftliği’nde kooperatifleşme

Aliağa’da ve köylerinde eğitim seferberliği

Aliağa’da ilk sanayileşme girişimleri ve girişimci aileler

(Dönmezler, Kayralar, Sakalar)

Aliağa’da Köy Enstitüleri ile başlayan aydınlanma

Göç sırası Bulgaristan ve Yugoslavya’dan kaçan muhacirlere geliyor

(1933-1951)261

Gazetelerden bazı Aliağa haberleri (1938-1949)

Türk arkeologlar ilk kez bölgede

(Helvacıköy Höyücek ve Bozköy Höyücek kazıları)

Aliağa Çiftliği ve çevre köylerin gençleri Kore Savaşı’nda

Aliağa Çiftliği nahiyesinden Aliağa ilçesine doğru

Aliağa bucak merkezinde Belediye teşkilatı kuruluyor

İzmir-Çanakkale yolu üzerinde bir yerleşim yeri doğuyor: Yeni Şakran

Şehirlerarası telefon görüşmeleri başlıyor

Başvekil Adnan Menderes Aliağa’da

1960’lı yılların ilk yarısı sakin geçiyor

27 Mayıs İhtilali’nin lideri Cemal Gürsel Aliağa’da

Aliağa’ya elektrik geliyor

Aliağalı gençler 1960’ların başında üniversite yollarında

Aliağa Kültür ve Turizm Derneği kuruluyor

Helvacıköy’de Belediye kuruluyor

Aliağa’nın plajları (Ön ve Arka Plajlar ile NATO Plajı)

Halkoyu ile seçilen ilk Belediye Başkanı Kazım Onaran ile röportaj

Başbakan Süleyman Demirel ilk kez Aliağa’da

İzmir Rafinerisi’ne ilişkin ilk haberler: Nerede kurulacak?

Rafineri için proje ekibi İzmir’de çalışıyor

Dördüncü rafinerinin temeli Başbakan Süleyman Demirel tarafından atılıyor

Ya Aliağa’da sanayi olmasaydı?

Aliağa esnafı örgütleniyor: Esnaf Sanatkârlar Odası kuruluyor

1968 Yerel Seçimleri’ni yeniden Kazım Onaran kazanıyor

Aliağalıların başka dertleri de var

Eğitim-öğretim elbisesine sığmıyor (1968-1990)

Özel sektörden yatırım: Viking Kâğıt Fabrikası

Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Derneği kuruluyor

1970’e girerken Rafineri’de montaj başlıyor, dert başlıyor! Sendikal sorunlar

Sendika Başkanı Necmettin Giritlioğlu öldürülüyor

Aliağa’da sendikal gerginlik sürüyor

Necmettin Giritlioğlu’nun katili yargılanıyor

Rafineri’den işçi çıkartılınca gerginlik yeniden başlıyor.

Sıkıyönetim baskısı altında sendikal örgütlenme çabaları

12 Mart 1971’den sonra Rafineri haberleri yön değiştiriyor

Rafineri’nin açılışı ve ikinci petro-kimya tesisinin

temeli 1972 yılında atılacak

Rafineri’nin açılışı gecikiyor

Rafineri nihayet sessiz sedasız hizmete giriyor

Rafineri inşaatı sırasında firmalar arasındaki anlaşmazlıklar

iş bittikten sonra açıklanıyor

Rafineride üretim artışının ve değişik ünitelerin devreye girmesi

sevinçle karşılanıyor

Rafineri’de grev yeniden kapıda

1973 Yerel Seçimleri: Başkanlık babadan oğula geçiyor

Rafineri öyküleri dışında Aliağa’ya ilişkin haberler (1973-1975)

Ege Gübre fabrikası inşaatı sürüyor

Özel ATAŞ Rafinerisi’nin alternatifi devletin Aliağa Rafinerisi oluyor

Aliağa Rafinerisi’nde grevler dönemi (1974-1976)

Rafineri’de Petkim-İş Sendikası ile toplu sözleşme imzalanıyor

Aliağa Belediye Hizmet Binası’nın temeli atılıyor

Aliağa Rafinerisi’nde sakin günler

Milliyetçi Cephe Hükümeti’ne ve Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin

kuruluşuna karşı sendikal direniş

Rafineri’deki politik ve ideolojik gerginlik kasabayı etkiliyor

Aliağa Rafinerisi’ne ilişkin gazeteler aracılığı ile kamuoyu bilgilendiriliyor

Aliağa’da gemi sökümü başlıyor

İşverene mahkemeden kötü haber: Sözleşme yetkisi Petkim-İş’e veriliyor

Rafineri’de Petrol Bilimleri Merkezi hizmete giriyor

Tankerlerin karıştığı kazalar ve Gediz Çayı üzerine yeni köprü

Sıra mutfak gazında: Sıkıntı var mı, yok mu?

İkinci Petkim’in ihalesi 25 milyara yapılıyor

Akaryakıt sıkıntısı sürüyor

Aliağa Rafinerisi’nin kapasitesi genişletiliyor

Aliağa: Petrole hücum

Davud ile Golyat

1970’lerin ikinci yarısında Aliağa’da politik atmosfer

Aliağaspor’un yönetiminde yeni bir nesil: Yerli-göçmen ayrımı bitiyor.

1977 Yerel Seçimleri’nde CHP’de aday belirleme süreci:

Ayhan Bayrak Belediye Başkan Adayı oluyor

1977 Yerel Seçimleri: CHP, Ayhan Bayrak ile başkanlığı kazanıyor

Rafineri’de sıvı gaz (FCC) üretimi başlıyor

Ham petrol sıkıntısı Rafineri’deki üretimi etkiliyor

Belediye Başkanına saldırı ve Aliağa’da protesto yürüyüşü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal Aliağa’da

İşten atılan işçiler Baykal’ın arabasının önünü kesiyorlar

Yeni Foçalılar Ege kıyılarını kirletenleri mahkemeye vermeye kararlı

Ham petrol yokluğu Ege Bölgesi’ni de etkiliyor

Türkiye’de ilk kez Aliağa Rafinerisi’nde parafin-wax üretiliyor

Ege Gübre’den feryatlar yükseliyor

İzmir Demir Çelik’te uzun hadde tesisleri yatırım müjdesi

Sonuca ulaşmamış bir girişim: Anadolu Demir Çelik AŞ Aliağa’da

Rafineri’de üretim ve yönetim bunalımı

12 Eylül ve Aliağa’daki etkileri: Ayhan Bayrak görevden alınıyor ve

atanmış belediye başkanları dönemi

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun vasıflı çelik yatırımı

yılan hikayesine dönüyor

Rafineri’de yangın

İzmir-Aliağa elektrikli tren ve demiryolu projesi gündemde

Ege Gübre fabrikası tam kapasite ile çalışıyor

Petkim inşaatlarına ilişkin kamu zararı iddiaları

Petkim Aliağa kompleksinde neler oluyor?

Gazeteler Aliağa Rafinerisi haberleri arasında denge kuruyor.

 

Aliağa ilçe oluyor (Çiftlikten ilçeye)

Aliağa’da Asliye Hukuk ve Ceza Mahkemeleri kuruluyor

Aliağa’ da sokaklara numaralar yazılıyor

Aliağa Rafinerisi mevzuat kurbanı

Adnan Kaşıkçı Aliağa’da yatırım yapmak istiyor

Yeni Şakran Belediyesi kuruluyor

Aliağa artık elbisesine sığmıyor

Aliağa’nın (ve Foça’nın) Serbest Bölge ile imtihanı

Başbakan Aliağa’da temel atıp fabrika açıyor

Gemi söküm tesislerine itirazlar

Yerel Seçim öncesi: Aliağalılar yetenekli bir Başkan bekliyor

1984 Seçimleri: K. İrfan Onaran yeniden Başkan

Petkim’deki yatırımlar Bakanı uykusuz bırakıyor

İzmir-Aliağa arasında demiryolu planlanıyor

Hükümet, Aliağa’da gemi söküm tesisi kurulmasında kararlı

Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli Aliağa’da

Yeni ilçe Aliağa’nın sorunları

Makine Kimya Kurumu’nun bitmeyen lojmanları dile düşüyor

Rafineri’de çalışan bir Japon mühendisin onur intiharı

Viking Kağıt Fabrikası kuruluşunun 13. yılını kutluyor.

Nemtaş Liman Tesisleri’nin temeli atılıyor ve İzdaş AŞ halka açılıyor

Bir yıl sonra yeniden Serbest Bölge haberleri

(Büyük umutlar hayal kırıklığı ile sonlanıyor)

Sanayi demek kirlilik demek (Hava ve su kirliliğinden şikayetler başlıyor)

Petkim’de durum içler acısı

Ölümlü gaz kaçağı kazası ve ham petrol kaçağı

Petkim’de üretim kıpırdamaları

Tüpraş, 250 milyon lira tazminata mahkûm oluyor

Petkim’de patlama

Şakranlılar deniz kirliliğinden dertli (Şakran ölüyor!)

Aliağa’da yerel siyaset ısınıyor

Başbakan Turgut Özal’a göre Aliağa Rafinerisi zor durumda

Çevreciler için kötü haber: Aliağa’da termik santral kurulacak

Petro Kimya Kompleksi nihayet Başbakan Turgut Özal tarafından açılıyor

Başbakan Özal, İDÇ’nin Çelikhanesini açıyor

Hükümet, Aliağa’ya termik santral konusunda ısrarlı

Aliağa’da kirlilik ürkütücü boyutlarda

Çalışmayan elektrik santrali

Grev hakkı olmayan Tüpraş ve Petkim işçileri yeni eylem biçimleri peşinde

Ege Demir Çelik Fabrikası’na karşı çevrecilerden ve belediyelerden tepkiler

Bulgaristan’dan son zorunlu göç Aliağa’yı da etkiliyor

İnsani iletişim ustası bir köy muhtarı: Tevfik Yıldırım

Rafineri’deki yangın sabotaj kokuyor

Alaybey Tersanesi’ne Aliağa’da yer aranıyor

KİT’lerde özelleştirme ve satış yeniden gündemde

Aliağaspor futbolda fırtına gibi

Yerel Seçim öncesi Belediye’den atak: Evsizlere arsa dağıtımı ve

yeni su kuyuları

1989 Yerel Seçimleri: SHP iktidara geliyor

Termik santrale karşı uzun soluklu mücadele başlıyor

Emek Şenlikleri başlıyor

Tüpraş Rafinerisi yeniden doğuyor

Santrale karşı hukuk mücadelesinin başını Milletvekili Kemal Anadol çekiyor

Japonlar, çevreye zararsızlık raporu (ÇED) peşinde

Petkim işçisi yeniden ayakta.

Aliağalıların dertleri sadece sanayi değildir

(Arkeolojik ve doğal sitlerden şikâyet)

Petkim yatırıma, Defterdarlık bunalıma giriyor

Gemi sökümde asbeste, Petkim’de kimyasala dikkat

Termik santral konusunda yeni hükümet ısrarlı

Danıştay, Gencelli Termik Santrali’nin yapım kararını iptal ediyor

Termik santral olmadı, yerine nükleer santral verelim

Sonunda santralde doğru yakıt seçimi: Doğal gaz

Aliağa’da ticaret erbabı, sanayici ve tüccarlar örgütleniyor

Aliağa’nın sorunları İlçe Meclisi’nde tartışılıyor

Rafineri’de milyarlık petrol vurgunu

Gemi Sökümde ölümlü patlama

Petkim işçileri yeniden direnişte

Çukurova ve Habaş’a son bir şans veriliyor

Aliağa Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nü istiyor

Bu demiryolu zor biter

Aliağa Rafinerisi’nde Ruslar için ham petrol işleniyor

Hakkı Ülkü yeniden belediye başkanı seçiliyor

Aliağa’da arkeolojik kazılar hızlandı

Aliağa ve Çakmaklı halkı Ege Çelik Limanı’na karşı

Petkim ile plastik sanayicileri arasında tartışma

Futbolda hedef gerçek oldu: Amatörden profesyonele

Aliağa Belediyesi’nden 1995 yılı haberleri

Aliağa, il olmaya hazır

MKE iddialı: Gemi sökmede üstümüze yok

Petkim mucizesi

Belediyeler arasında hiç yoktan çıkan su kavgası

Aliağa’nın şehitleri yürekleri yaktı

Aşılanan çitlembikler Antep fıstığına dönüyor

Aliağalı iş adamları, kısa ömürlü Güçbirliği Holding’i kuruyor

İzmir-Aliağa elektrikli tren hattı nihayet tamamlanır

Aliağa’da bir UFO eksiktir

Aliağa’da kentleşme sorunu ve gecekondu önleme çabaları

Belediye ile Tüpraş arasında sosyal tesisler ve plaj kavgası

Grev hakkı olmayan Petkim ve Tüpraş işçileri eylemde

Başkan Hakkı Ülkü, topun ağzında

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka’dan sitem.

Petkim işçisine cıva kontrolü

Petkim’in özelleştirilmesi bekleniyor.

Gemi söküm tesislerine çekidüzen veriliyor

Sonuçlanmayan Aliağa Müzesi girişimi Yeni umut: Aliağa Organize Sanayi Bölgesi

Çevre Ödüllü Tüpraş’ta çevre kazası

Petkim ile Yeşil Barış Eylemcileri arasında “savaş”

Gözler Aliağa’nın termal kaynaklarında

Petkim ürünleri karaborsada.

Nemrut’taki iskeleler tek limana çevrilmek isteniyor

Sonuçsuz iki girişim: Ford Otomobil Fabrikası ve Üniversite

Asya Krizi demir çelik sektörünü etkiliyor

Petkim’in 33. Kuruluş Yılı ve özelleştirme çabaları

Aliağa Kent Parlamentosu deneyimi

Daha yeşil bir Aliağa için elele

Viking Kağıt teknoloji yenileme atağında

Petkim’de İhtisas Organize Bölgesi kuruluyor

Yılan hikâyesi: Petkim ve Tüpraş’ın özelleştirilmesi

Petkim yatırımlarda hız kesmiyor

Yaklaşan Yerel Seçimler Aliağa’yı hareketlendiriyor

1999 Yerel Seçimleri: Hakkı Ülkü, 3. kez Başkan

  1. yüzyıla girerken kurumların çevreyi koruma mücadelesine katkısı

İzmir’deki hava kirliliğinin suçlusu Aliağa’da

17 Ağustos Gölcük-İzmit depremi Aliağa’da korku ve endişeye yol açıyor

Petkim’de yönetim değişiklikleri ve sanayiciler ile tartışma

Aliağalılar geçmişin ve kültürel hazinelerinin peşinde

Facebook
Facebook
E-Posta Abone ol