ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN İKİ KİTAP BİRDEN

ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN İKİ KİTAP BİRDEN

ALİAĞA BELEDİYESİ’NİN HER AY KİTAP KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

MART AYININ KİTAPLARI: “SEYYAHLARIN İZİNDE VE ANTİK KENTLER”

Aliağa Belediyesi’nin “Oku, Okut” kampanyası okurlardan yoğun ilgi görerek devam ediyor. Kampanya kapsamında her ay ücretsiz olarak dağıtılan eserler kitaplıklardaki yerini alıyor.

Okurlar, kampanya dahilinde bu ay sonuna kadar Aliağa Kent Kitaplığı’nın 8’inci yayını “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl” ile 9.yayını “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa” ücretsiz olarak edinebilecek.

SEYYAHLARIN GÖZÜNDEN ALİAĞA
17. Yüzyıldan başlayarak günümüze kadar Aliağa’yı ziyaret etmiş Türklerin ünlü seyyahı Evliya Çelebi’den, İngiliz, Rus, Fransız, İskoç, Avusturya ve Alman dünyaca ünlü birçok seyyahın Aliağa’ya dair seyahatnamelerini konu alan kitap, Aliağa ve çevresiyle ilgili birçok bilinmeyeni gün ışığına çıkarıyor.

ALİAĞA VE ÇEVRESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER DERLENDİ
Seyyahlar, seyahatnameler, haritacılık gibi alanlarda Türkiye çapında uzmanlığı ile bilinen araştırmacı- yazar İlhan Pınar’ın 1 yıllık çabaları sonunda ortaya çıkan eser 247 sayfadan oluşuyor. Aliağa tarihine ilgi duyan okurların elinden düşüremeyeceği dev eserde özellikle 19. Yüzyıl’da –kısmen daha öncesinde de– Aliağa ve yakın çevresiyle ilgili üretilmiş bilgiler bir araya getirildi.

ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ
Adnan Menderes Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez’in editörlüğünü üstlendiği eserde Aliağa ve çevresinde yer alan antik kentler Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai ve Larisa’da yürütülen kazı araştırmalarında elde edilen bilimsel bulgular toplu bir şekilde bilim dünyasına sunuldu. Çevrenin tarihi ve arkeolojisi hakkında temel bilgilerin yer aldığı eser 200 saydan oluşuyor.

KİTAPLARA ÜCRETSİZ SAHİP OLUN
Aliağa Belediyesi kültür yayını olarak mart ayında okurlara ücretsiz dağıtılacak olan kitaplara Hilal Masa’dan, Yeni Mahalle, Yeni Şakran ve Helvacı Hizmet Birimlerinden, Nadir Nadi Kütüphanesi ve muhtarlıklardan sahip olunabilecek. Aliağa dışında ikamet eden vatandaşlar ise Aliağa Belediyesi resmi internet sayfası E-Belediye-yayınlarımız bölümünden kitabı okuyabilecek ya da pdf olarak indirebilecek.

3 BİN 60 SAYFALIK DEV ARŞİV
Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri”, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 600 sayfalık “İlk Çağ’dan 21. Yüzyıla Aliağa Tarihi”, 400 sayfalık ‘Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle Geçmişten Günümüze 1.Aliağa Sempozyumu’, 446 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt”, 215 sayfalık “Tapu Tahrir Defterlerine Göre 16. Yüzyılda Güzelhisar”, 247 sayfalık “Seyyahların İzinde Aliağa ve Çevresi 17-20. Yüzyıl”, 200 sayfalık “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa”, serinin ilk çocuk kitabı 80 sayfalık “Aliağa ve Çevresinde Oynanan Geçmişten Günümüze Çocuk Oyunları” kitabı ile toplam 3 bin 60 sayfalık dev bir arşive sahip oldu.

Facebook
Facebook
E-Posta Abone ol