ALİAĞA BELEDİYESİ “ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI” YAYINLARI İLE GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIYOR

ALİAĞA BELEDİYESİ “ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI” YAYINLARI İLE GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIYOR

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son dört yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuluyor.

Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son dört yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

19 kitap olacak şekilde derleme çalışmaları sonlandırılan altı kitap basılarak okuyucu ile buluştu. Yedi kitap da baskı aşamasında. Altı kitabın da yazım aşaması devam ediyor..

“Aliağa Kent Kitaplığı”ndaki eserler okurlara, tarih severlere ve tüm akademi bilim dünyasına ücretsiz olarak hediye ediliyor. Vatandaşlar kitaplara Aliağa Belediyesi Hilal Masa’dan, Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi’nden, belediye dış hizmet birimlerinden ve muhtarlıklardan ücretsiz edinebiliyor.

Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri” kitabının 2. Basımını, 436 sayfalık “Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar” kitabının Düzeltilmiş 3. Baskısını, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları” kitabının 1. Ciltini, 600 sayfalık “İlkçağdan 21. Yüzyıla, Aliağa Tarihi” kitabı ile 398 sayfalık “Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle, Geçmişten Günümüze 1. Aliağa Sempozyumu Bildirileri” kitabını tarih severlerin ve akademi dünyasının hizmetine sundu.

Toplam bin 874 sayfadan oluşan ve baskıları hızla tükenen kitapları edinemeyen okurlar başucu niteliğindeki kitapların pdf formatlarına http://aliaga.bel.tr/yayinlarimiz/  bölümünden ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapları cihazlarına indirebiliyor, okuyabiliyor hatta görme engelli vatandaşlar için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde de kitapları dinleyebiliyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

“ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI”NIN İLK ESERİ “ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ”

“Aliağa Kent Kitaplığı”nın ilk eseri olan “Aliağa’nın Antik Kentleri” Yerel Tarih Araştırmacısı Sabahattin Karaca tarafından kaleme alındı.

Uluslararası kaynaklarla 120 sayfadan oluşan eser Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan 12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa sınırları içerisinde kalan kısmının kısa tarihini okuyucuya aktarıyor.

Macar, Avusturya, Alman ve İngiliz kaynaklardan yararlandığını ifade eden Karaca, Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan ‘12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa ilçesi sınırları içinde olanlarının kısa tarihini aktarmaya çalıştık. Anadolu’nun batısındaki en eski uygarlıklardan olan bu şehirlerin sadece bizim hazırladığımız kitapçıkta değil, daha nice yazılı ve görsel kaynaklarda yer alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İlk iki baskısı hızla tükenen kitabın genişletilmiş üçüncü baskısı “Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler” yakın bir zamanda Aliağa Belediyesi tarafından “Aliağa Kent Kitaplığı”na kazandırılacak.

“ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ” eserinin içeriği ise şu bölümlerden oluşuyor;

 Aigai

Aigai nerededir? Nasıl gidilir?

Aiolis’te bir dağ kenti: Aigai

Adı nereden geliyor?

Tarihsel süreç

Aigai’nin görülmeye değer yerleri

Bouleuterion (Kent Meclis binası)

Agora (Çarşı) binası

Macellum (Et Balık Pazarı

Yağmur suları Aigai için çok önemli

Elaia

Elaia nerededir? Nasıl ulaşılır?

Pergamon’un Limanı Elaia

Adı nereden geliyor? Tarihsel süreç

Bir diplomat gezginin gözüyle Elaia ve bölgemiz

Bölgede kazılar

Liman yapısı

Günümüzde Elaia

Sakar Tepe

Elaia’nın ünlüleri

Alkidamas (MÖ 4. yüzyıl)

Gryneion

Gryneion nerededir, nasıl ulaşılır?

Gryneion adı nereden geliyor?

Tarihsel süreç

Kehanet Merkezi Gryneion

Apollon Tapınağı nerede?

Midye ve istiridyeleriyle ünlü kent

Antik kentte kazı ve yüzey araştırmaları

Kyme

Kyme nerededir, önemi nedir?

Tarihsel süreç

Aioller, Ege’nin bereketli topraklarında

Kyme tarih sahnesine çıkıyor

Strabon, Kyme’yi anlatıyor

Persler Ege kentlerini tehdit ediyor

Persler gitti, Büyük İskender geldi

Kyme, Bergama Krallığı’nın bir kenti

Ekonomik-siyasi durum

Kyme’de ilk araştırmalar

Cumhuriyet kuruldu, Çekler Kyme’yi kazmaya başladı

Son 40 yıldaki kazılarla İtalyanlar Kyme’yi araştırıyor

İzmir Demir Çelik (İDÇ) sahasındaki kazılar

Batı Limanı sahası kazıları

HABAŞ Fabrikası sahasındaki kazılar

Kyme’nin ünlüleri

Ephoros (MÖ 405-330)

Hesiodos (MÖ 8.yüzyıl)

Gaius Blossius (MÖ 2. yüzyıl)

Homeros (MÖ 8. yüzyıl)

Archippe (MÖ 2. yüzyıl)

Hermodice (MÖ 7. yüzyıl)

Herakleides (MÖ 4. yüzyıl)

 

Myrina

Myrina adı nereden geliyor?

Myrina nerededir, nasıl gidilir?

Tarihsel süreç

Bölgede kazılar

Pişmiş toprak heykelcikler

Nekropol kazılarında elde edilenler

George E. Bean’in Myrina araştırmaları

Baltazzi ailesinin arkeolojiye ilgisi

Facebook
Facebook
E-Posta Abone ol