Aliağa, İdari teşkilatlanma yönünden 1937 yılında bucak olmuş, 1952 yılında belediye teşkilatı kurulmuş ve 14 Ocak 1982 tarih, 2585 sayılı kanun ile ilçe statüsüne kavuşmuştur. Aliağa’nın ilk belediye Başkanı Arif Balamir’dir. Aliağa'yı ilçe yapan 2585 sayılı kanun, 21 Ocak 1982 tarihinde resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Atatürk, Yeni, Yalı, Kültür, Kurtuluş, Siteler ve Kazım Dirik mahallesi olmak üzere 7 mahalleden oluşan Aliağa'ya bağlı iki belde ve 19 köy bulunmaktadır.

Aliağa'yı ilçe statüsüne kavuşturan 2585 Sayılı kanun ile Menemen ilçesi Merkez bucağından 3 köy, Foça ilçesi Yeni Foça beldesinden 2 köy, Bergama ilçesi Zeytindağ beldesinden 6 köy bağlanmıştır. 29 Aralık 1994 tarih ve 1994/347 sayılı İl İdare Kurulu kararı ile Şehitkemal köyünden Yukarı Şehitkemal köyü ayrılmıştır.

Aliağa; 2004 yılında 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun yayınlanmasından sonra İçişleri Bakanlığı'nın 03.08.2004 tarih ve 119 sayılı genelgesi uyarınca İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içine alınmıştır.

ALİAĞA BELEDİYESİ

Aliağa’da Belediye teşkilatı 1952 yılında kurulmuştur. 1982 yılına kadar belde belediyesi olarak hizmet veren belediye teşkilatı, 14 Ocak 1982 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ilçe belediyesi durumuna dönüşmüştür. Aliağa Belediyesi, sanayileşme sonucu büyük bir hızla büyüyen ve genişleyen ilçeye hizmet vermektedir.

Aliağa Belediye Başkanları:

1952 yılında Aliağa’nın ilk belediye başkanı olan Arif Balamir aynı yılın Ekim ayına kadar başkanlık vazifesini yapmıştır. Daha sonra sırasıyla Aliağa Belediye Başkanlığı görevinde bulunanlar:

Belediye Başkanı

Görev yaptığı dönem

Arif BALAMİR

1957- Ekim 1957

Ahmet BALCI

1952 Ekim- 1953 Temmuz

Şerafettin ÖZTÜRK

1953- 1954 Kasım

Kazım ONARAN

1954 Kasım- 1955 Haziran

Rasim SAKA

1955- 1958 Mayıs

Cevdet KUNTER

Nahiye Müdürü olarak 27.05 1960’a kadar görev yaptı

İrfan ONARAN

27 Mayıs 1960 döneminde 6 ay görev yaptı

Hüsnü AKDURAL

Nahiye Müdürü olarak 6 ay görev yaptı

Celal EREL

Atamayla bir yıl görev yaptı

İhsan ATALAY

Nahiye Müdürü olarak 2 yıl belediye başkanlığı yaptı.

Kazım ONARAN

17 Kasım 1963- 18 Aralık 1973

İrfan ONARAN

18 Aralık 1973- 25 Aralık 1977

Ayhan BAYRAK

25 Aralık 1977- 12 Eylül 1980

Gültekin EREN

1 Ekim 1980- Nisan 1982

Erdoğan OYTUN

Nisan 1982- 25 Mart 1984

İrfan ONARAN

25 Mart 1984- 27 Mart 1989

Hakkı ÜLKÜ

29 Mart 1989- 8 Ağustos 2002

Süleyman AKBIYIKOĞLU

23 Ağustos 2002- 28 Mart 2004

Tansu KAYA

28 Mart 2004- 29 Mart 2009

Ömer Turgut OĞUZ

29 Mart 2009- 30 Mart 2014

Serkan ACAR30 Mart 2014 - Devam Ediyor
E-BÜLTEN
  • Footer Twitter
  • Footer youtube