ALİAĞA’DA 588 ÇİFT NİKAH MASASINA OTURDU

14.11.2017

ALİAĞA’DA 588 ÇİFT NİKAH MASASINA OTURDU

ALİAĞA’DA YABANCI GELİN SAYISI ARTTI

Aliağa Belediyesi Evlendirme Memurluğu tarafından 2017 yılının 11 aylık döneminde toplam 588 çiftin nikâhı kıyıldı. Bu nikâhlarda, 26 yabancı uyruklu vatandaş da dünya evine girmenin mutluluğunu yaşadı.

Evlendirme memurluğu, nikâh için müracaat eden 3 Azerbaycan, 2 Fas, 2 Ukrayna, 3 Kazakistan, 3 Özbekistan, 2 İtalya, 2 Rusya olmak üzere Tataristan, Kore, Türkmenistan, Avusturya, Moldova, Almanya, Suriye, Irak, Cezayir uyrukluların nikâh akitlerini gerçekleştirdi. Kıyılan nikahlardan 25’inin kadın, 1’inin erkek, bir nikâhta da ise her iki tarafın yabancı (İtalya) olduğu öğrenildi. Geçen yıl 21 olan yabancı gelin sayısı bu yıl 25 olarak gerçekleşmiş oldu.      

EN FAZLA NİKAH TEMMUZ AYINDA
Birçok çiftin mutluluklarına ortak olduklarını ve toplumu oluşturan en önemli yapı taşının aile olduğunu ifade eden Aliağa Belediyesi Nikâh Memuru Aydan Mangura, 2017 yılının başından itibaren Aliağa Belediyesi evlendirme dairesinde 588 çiftin nikâhını gerçekleştirdiklerini söyledi. Mangura ayrıca, en fazla nikâhın Temmuz ayında (112 nikah), en az nikahın ise Ocak (22 nikah) ayında gerçekleştirildiğini belirtti.

NİKÂH İÇİN GEREKLİ BELGELER
Nikâh için gerekli belgeler hakkında da bilgiler veren Mangura,”Evlendirme dairemize başvuruda bulunmak isteyen çiftlerimiz öncelikle sabah saatlerinde kimlik ve bir fotoğrafları ile birlikte evlilik raporu için bir sevk kâğıdı almaları gerekiyor. Sağlık ocağımız saat 11.00’e kadar kan aldığı için çiftlerden özellikle sabah saatlerinde sevk almalarını rica ediyoruz. Çıkan kan sonuçlarından sonra dört fotoğraf ve bir kimlik fotokopisi ile birlikte gelen çiftlerimizin müracaatlarını alıyoruz.  Müracaat edilen günün ertesi gününden itibaren çiftlerimiz ne zaman isterlerse nikâh akitlerini gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

E-BÜLTEN
  • Footer face
  • Footer Twitter
  • Footer youtube